Zbiory cebuli zwykłej odbywają się zwykle w sierpniu. Cebulę dymkę zbiera się nieco wcześniej, bo już na przełomie lipca i sierpnia.
W tym roku jednak cebula była gotowa do zbioru dwa-trzy tygodnie wcześniej.
– Pogoda sprzyjała wegetacji, dlatego zbiory są mocno przyśpieszone – mówią kieleccy działkowcy.
– Do zbioru cebuli można przystąpić, kiedy większość szczypioru na roślinie łamie się. Warto do zbioru przystąpić w momencie, gdy co najmniej trzy liście na każdej główce są jeszcze zielone, ponieważ opóźnianie zbioru skraca okres przechowywania cebuli. Kiedy zbierać? Najlepszy jest na to ciepły, słoneczny dzień, aby główki wyschły – mówi Janusz Hajdukiewicz, doświadczony ogrodnik z Rodzinnego Ogrodu Działkowego imienia Bolesława Chrobrego w Kielcach, u którego na działce do zbioru pozostały już nieliczne główki.
Jak mówi działkowiec, cebulę suszy się przez kilka dni na słońcu, aby zachowały smak, a następnie przechowuje w chłodnym, umiarkowanie suchym miejscu.
– Najlepsze na to są piwnica, altanka działkowa lub garaż – dodaje ogrodnik.
Cebula to jedno z najzdrowszych warzyw – skarbnica witaminy C, witaminy z grupy B, zawiera też potas, wapń i żelazo. Zwalcza stany zapalne, ma działanie bakteriobójcze, obniża również poziom złego cholesterolu i ciśnienie krwi, w medycynie ludowej znana jest też z właściwości uśmierzenia bólu stawów. Ponieważ zawiera krzem i wapń, pozytywnie wpływa na stan naszych kości, dlatego polecana jest w diecie dzieci oraz osób starszych – po 50 roku życia. Ma także działanie przeciwnowotworowe.
Cebula słynie także z właściwości przeciwstarzeniowych. Zawarte w niej witaminy A, C i E pomagają w naprawie uszkodzeń słonecznych, siarka uelastycznia skórę, a kwercetyna dłużej utrzymują skórę bez zmarszczek.