Produkcję warzyw gruntowych w Polsce szacuje się obecnie na niespełna 3,9 mln t, tj. na poziomie o ok. 0,5 proc. wyższym w porównaniu do roku ubiegłego. Szacunek plonów w niektórych powiatach województwa świętokrzyskiego zapowiada jednak straty dla rolników.
Jak wynika z obserwacji sezonu upraw warzyw gruntowych w tym roku pogoda niemal przez cały dotychczasowy okresie wegetacji w 2022 r. nie była sprzyjająca dla uprawy większości gatunków warzyw.
W niektórych rejonach województwa świętokrzyskiego, rolnicy szacują w tym sezonie straty w uprawach, spowodowane niesprzyjającą pogodą. Taka sytuacja panuje na przykład na polach rolników zrzeszonych w Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców Sielec, w gminie Skalbmierz, w powiecie kazimierskim.
– Susza może pociągnąć u nas straty sięgające nawet 30-40 procent w optymistycznym scenariuszu. Pesymistyczny zakłada nawet o 70 procent niższe plony, co oznacza, że w przyszłym roku można się spodziewać drastycznej podwyżki cen warzyw na naszym rynku – mówi prezes spółdzielni Mirosław Fucia.
Jak mówią rolnicy, niedostateczna ilość opadów deszczu na początku roku i pogłębiający się deficyt wody najpierw opóźniły siewy i wschody roślin. Sytuacja nieznacznie poprawiła się na przełomie czerwca i lipca, wraz z pojawieniem się opadów deszczu. Jednak panujące wówczas upały, ograniczały wzrost roślin, a w skrajnych przypadkach powodowały ich zasychanie.
Bardzo wysokie temperatury powietrza utrzymywały się na przeważającym obszarze Polski również w sierpniu. Były one szczególnie dotkliwe dla plantacji warzyw kapustnych, w tym kalafiorów i brokułów. W części regionów kraju dochodziło do ulewnych deszczy, gradobicia, podtopień, silnych wiatrów), które doprowadziły do strat w plonach.
Intensywne opady deszczu, które następowały po długim okresie suszy nawadniały w skuteczny sposób gleby, co było widoczne zwłaszcza w przypadku upraw warzyw korzeniowych. Z powodu wysokich temperatur, na obszarach, na których opady deszczu były optymalne, nastąpiło przyspieszenie zbiorów warzyw. Warunki pogodowe w pierwszej połowie września raczej sprzyjały dojrzewaniu odmian późnych.
Jednak w ogólny szacunku w kraju, łączną produkcję warzyw gruntowych, zarówno wczesnych, jak i późnych, w 2022 r. przewiduje się obecnie na ponad 3,9 mln t, tj. na poziomie o ok. 0,5 proc. wyższym w porównaniu do ubiegłego roku. Z uwagi na poprawę bilansu wodnego w glebie we wrześniu, która nastąpiła w wielu rejonach kraju, można spodziewać się niewielkiego wzrostu łącznej produkcji warzyw odmian późnych – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Tegoroczne zbiory kapusty ocenia się na ok. 650 tys. t, a kalafiorów nieznacznie powyżej 136 tys. t. Produkcja cebuli została oszacowana na poziomie 644 tys. t. Zbiory marchwi wyniosą prawdopodobnie 603 tys. t, natomiast buraków 234 tys. t.
Zbiory pomidorów gruntowych oceniono na ok. 166 tys. t, a ogórków na przeszło 143 tys. t. Łączną produkcję pozostałych gatunków warzyw szacuje się na niespełna 1,4 mln t. Największy udział w tej grupie mają dynie, kukurydza cukrowa, a także pietruszka i selery korzeniowe.