Mikrolistki, po anielsku microgreens, to inaczej pełne smaku, aromatu i witamin miniwarzywa i minizioła, czyli rośliny na wczesnym etapie rozwoju, które można samodzielnie uprawiać także w domu. To zdrowy dodatek do sałatek i kanapek, potraw mięsa, ryb i warzyw.
Mikrolistki są formą pośrednią pomiędzy kiełkami a standardowymi warzywami. Ich uprawa pojawiła się w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Mylone są z kiełkami roślin, ale różnią się od nich tym, że w przeciwieństwie do kiełków, rosną na podłożu, a nie na wodzie, i w zależności od odmiany rosną nie kilka, lecz kilkanaście dni oraz tym, że do spożycia ścina się ich część nadziemną, a w przypadku kiełków zjada się całe roślinki, czyli liście z łodygą i korzeniem.
Warto spróbować ich samodzielnej uprawy w domu, także na kuchennym parapecie. Zielenina w wersji mini jest gotowa do spożycia już po kilku dniach. Taka uprawa uda się każdemu.
Microgreens są zdrowe, ponieważ każdy mały liść zawiera mnóstwo witamin, przeciwutleniaczy i makroelementów, takich jak żelazo i potas, a także kwas foliowy. Zdaniem naukowców, ważne substancje odżywcze są czterokrotnie bardziej skoncentrowane w mikrolistkach niż w dojrzałych roślinach. Małe roślinki należy przede wszystkim jeść surowe, ponieważ im są świeższe, tym zawierają więcej zdrowotnych skarbów.
Na mikrolistki nadają się prawie nie wszystkie rośliny o jadalnych liściach, które równomiernie kiełkują i szybko rosną. Które warto posiać w domu i jak długo czeka się na ich wzrost?
Do najpopularniejszych roślin uprawianych na mikrolistki należą: bazylia (zbiór po 7-10 dniach), brokuł (7 dni), jarmuż (7-10 dni), słonecznik (7 dni), kapusta czerwona (7-10 dni), gorczyca (7-10 dni), burak (10 dni), kolendra (14 dni), koper włoski (7-10 dni), rukola (7-10 dni), rzodkiewka (7 dni).
Wszystkie mikrolistki uprawia się tak samo. Należy wysiać nasiona do pojemników czy doniczek na podłoże do wysiewu nasion i umieścić je w jasnym miejscu. Zajmują niewiele przestrzeni i można je uprawiać przez cały rok na parapecie. Doniczki i pojemniki warto przykryć szczelnie przeźroczystym pojemnikiem, dzięki czemu w środku utrzymana będzie wysoka wilgotność. Kiełkujące siewki należy spryskiwać wodą, aby podłoże nigdy nie przeschło.
Aby zapewnić sobie zbiory przez cały czas, nasiona należy wysiewać co tydzień. Listki zbiera się, gdy nadal są małe, przycinając je przy ziemi lub wyrywając z korzonkami.