Opadające z drzew liście, zamiast wyrzucać, warto przekształcić w ziemię liściową, ponieważ kompost z liści można wykorzystać w ogrodzie do wielu celów. Jak ją zrobić i do czego wykorzystać?
Ziemia liściowa jest specyficznym rodzajem kompostu, otrzymywanym z liści drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Taka ziemia w porównaniu do standardowego kompostu jest wprawdzie mniej zasobna w azot, fosfor czy potas, ale za to bogata w cenne dla roślin związki węgla.
Ziemia liściowa jest przewiewna, łatwo zatrzymuje wodę, ma obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH, dlatego można ją wykorzystać jako podłoże dla mało wymagających roślin ozdobnych czy podłoże do wysiewu nasion lub na rozsady.
Wymieszana z glebą, dobrze poprawia jej strukturę, ponieważ rozluźnia gleby gliniaste i ciężkie, a lekkie wzbogaca w substancje organiczne i zwiększa ich nawodnienie. Można też wykorzystać ją do ściółkowania rabat i grządek warzywnych.
Do przygotowania kompostowej ziemi liściowej nadają się liście drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych, które zrzucają je na zimę, wyłącznie zdrowe i bez śladów szkodników liście miękkie. Nie nadają się do tego celu liście orzecha włoskiego, ponieważ długo się rozkładają i zawierają juglon, czyli substancję utrudniającą wzrost i rozwój innych roślin. Nie poleca się też kompostowania liści kasztanowca ze względu na dużą szansę występowania szkodników.
Jak zrobić ziemię liściową? Liście najlepiej zbierać po deszczu, gdy są mokre. Aby się szybciej rozłożyły, warto je rozdrobnić. Pamiętajmy, że jeśli ziemię liściową przygotowujemy w kompostowniku, nie można do niego wrzucać żadnych innych opadów. Liście układamy na pryzmie w około 20-centymetrowych warstwach i przekładamy cienkimi warstwami dojrzałego kompostu lub świeżej ziemi. Na spodzie, dla przewiewu, warto ułożyć warstwę gałęzi. Można też dodać do pryzmy świeży obornik, mocznik lub nawóz mineralny z azotem, co przyśpieszy rozkład liści i wzbogaci ziemię liściową. Pryzmę należy przysypać ziemią, polać wodą i przykryć folią, dbając o to, aby masa liściowa nie przeschła. Co kilka miesięcy przerzucić ją i zwilżyć wodą.
Ziemię liściową można też zrobić w grubych workach foliowych. Przyciśnięte w worku liście posypać kredą nawozową czy popiołem drzewnym i dojrzałym kompostem lub obornikiem, co przyśpieszy rozkład liści. Worek ugnieść, polać wodą i szczelnie zawiązać, a dla dostępu powietrza, przekuć w kilku miejscach. Worki z masą liściową ustawić w cieniu i przewiewnym miejscu i co 2-3 miesiące podrzucić, aby rozdrobnić powstające bryły oraz kontrolować wilgotność rozkładającej się masy.
Na dojrzałą ziemię liściową trzeba czekać od roku do dwóch lat, jednak rozdrobnione i stale wilgotne liście: wierzby, brzozy, jabłoni czy leszczyny przekształcą się w kompost szybciej, nawet w ciągu 6 miesięcy. Na ziemię z liści dębu, olchy czy gruszy trzeba poczekać o wiele dłużej.