Od środy, 21 grudnia 2022 r. do poniedziałku, 20 marca 2023 r. trwać będzie zima. Co ta pora roku oznacza dla właścicieli gospodarstw rolnych?
Zima astronomiczna rozpoczyna się przesileniem zimowym. W tym roku ma to miejsce 21 grudnia. Zima kalendarzowa rozpoczyna się w tym roku w czwartek 22 grudnia. Potrwa trzy miesiące, zakończy się bowiem 21 marca 2023 roku.
Najdłuższa noc i tym samym najkrótszy dzień w 2022 roku przypada na pierwszy dzień astronomicznej zimy, czyli na 21 grudnia. Noc będzie trwała aż 16,5 godziny, dzień pozostałe 7,5 godziny. Od tej daty dzień będzie stawał się coraz dłuższy, a noc coraz krótsza. Trwać to będzie do przesilenia letniego w 2023 roku, które przypada na 21 czerwca.
Co oznacza zima w gospodarstwie rolnym? Przede wszystkim prace, na które nie było czasu lub możliwości we wcześniejszym okresie. Dla właścicieli żywego inwentarza niewiele się zmienia. Zwierzęta trzeba bowiem oporządzać przez cały rok. Ale wbrew pozorom innej pracy też nie brakuje. Zimą trzeba znaleźć czas na przykład na przeglądy stanu technicznego i remonty budynków gospodarczych oraz urządzeń. Szczególnie dotyczy to większych hodowli, wyposażonych w automatyczne rozwiązania. Zimą jest czas na ich serwisowanie, naprawę, kontrolę. W tym czasie warto przygotować się do kolejnego sezonu, przeprowadzając przeglądy i konserwację parku maszyn – co pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek wiosną.
Zima to także czas, podczas którego odbywają targi i wystawy rolnicze. Oprócz czytania prasy branżowej, rolnicy mogą brać udział w tego typu wydarzeniach oraz konferencjach naukowo-technicznych, panelach dyskusyjnych, dotyczących aktualnych tematów z branży.
Dla producentów roślin zima jest czasem na przegląd i konserwację sprzętu rolniczego i zakup niezbędnych maszyn. Podczas przygotowania się do sezonu rolnik powinien: zapewnić odpowiednie miejsc parkingowe dla swoich maszyn, zabezpieczyć koła pojazdów rolniczych, wymienić płyny eksploatacyjne, sprawdzić i naładować akumulatory sprzętów rolniczych.
Warto jest zabezpieczyć ogumienie ciągnika przed działaniem niskich temperatur, poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu służącego do konserwacji opon zimą i postawić go na suchym, betonowym podłożu. Bardzo ważna jest wymiana płynów w układzie chłodzenia oraz w spryskiwaczach na zimę. Zapobiegnie to rozsadzeniu tych układów na skutek niskich temperatur. Akumulator przed przechowywaniem, powinien być naładowany, w przeciwnym razie może zostać zasiarczony, przez co będzie konieczna jego wymiana, a to znowu wiąże się z kosztami.
Prace w polu mogą też pojawiać się w grudniu – na przykład orka czy odbiory buraków cukrowych. Dopiero, kiedy ciągnik albo pług nie jest potrzebny, rolnik może zająć się jego gruntowniejszą naprawą, wymiana części, konserwacją. To samo dotyczy również kombajnów, agregatów, kosiarek czy pras.
Warto, aby rolnik przed nadejściem wiosny zapoznał się z ofertą dotyczącą środków ochrony roślin i opiniach o nich.