Jak dokarmiać ptaki zimą, aby im pomóc i nie zaszkodzić? Należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.
Jak informuje ornitolog, doktor Jarosław Sułek z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach, wróble i sikorki potrzebują naszej pomocy przede wszystkim podczas mrozów i dużej okrywy śniegowej. Jednak ważna jest konsekwencja w dokarmianiu ptaków zimą.
Co jest ważne? – Jeżeli dokarmianie rozpoczęliśmy na początku grudnia, należy to kontynuować. Ważne jest też miejsce, gdzie będziemy wysypywać pokarm i jaki to będzie pokarm – informuje doktor Jarosław Sułek.
– Karmnik powinien być zadaszony, aby karma nie ulegała zepsuciu. Powinien być on umieszczony w pobliżu drzewa, aby ptak, zanim przyleci do karmnika, mógł się zorientować, czy w pobliżu nie ma drapieżnika i poczuć się bezpiecznie. Strefa bezpieczeństwa dla ptaków jest bardzo ważna. Ptaki, zanim zajrzą do karmnika, przylatują na sąsiednie drzewo i rozglądają się uważnie, czy nie ma w okolicy na przykład krogulca czy nawet kota, które mogłoby im zagrozić. Karmnik powinien być osłonięty od wiatru, a karma zróżnicowana – wyjaśnia ornitolog.
Czym karmi się skrzydlatych braci?
– Powinien być to pokarm nieprzetworzony, czyli nie mogą to być resztki z naszej kuchni, lecz różnej wielkości ziarna, bo ptaki maja różne rozmiary i kształty dziobów. Od prosa do kukurydzy. Również bardzo dobrym pokarmem są płatki owsiane, bogate w witaminy i związki mineralne suszone owoce, takie jak żurawina, jarzębina, głóg, borówki, a jeśli tłuszcze zwierzęce, które dają dużo energii – mówi doktor Jarosław Sułek.
Jak wyjaśnia ornitolog, może to być niesolona skórka ze słoniny, margaryna, masło roślinne. Nie wolno dokarmiać ptaków chlebem, a ptakom wodno-błotnym nie wolno wrzucać pokarmu do wody, gdzie ulegnie zepsuciu. Zostawić należy go na brzegu najlepiej w miejscu zadaszonym.
– Bardzo ważną zasadą jest systematyczność w dokarmianiu. Jeżeli zaczęliśmy dokarmiać ptaki, to nie powinniśmy tego przerywać, ponieważ ptaki doskonale pamiętają, gdzie jest pokarm i przerwa w dokarmianiu może spowodować głód – wyjaśnia naukowiec.