W 2024 roku w gminie Małogoszcz powstały trzy koła gospodyń wiejskich. W lutym – Koło Gospodyń Wiejskich w Lasochowie, w kwietniu zarejestrowano Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Baciarki z Wiśnicza, a w czerwca powstało Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Złotnikach Złotka.
W najmłodszym w gminie Małogoszcz Kole Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Złotka działa 40 gospodyń i gospodarzy z tej miejscowości. Szefową koła jest Monika Kołkowska, jej zastępcą Barbara Kot, a członkiem zarządu Aneta Żołnierzak.
Koło ma integrować lokalną społeczność i podejmować działania na rzecz mieszkańców gminy. Zamierza także podtrzymywać lokalną tradycję, działającego już kiedyś w Złotnikach Koła i korzystać z doświadczenia kobiet, które dawniej działały w takim kole.
Przypomnijmy, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Złotka w Złotnikach to dziesiąte koło, które powstało na terenie gminy Małogoszcz.
Oprócz niego w gminie Małogoszcz od lat działają:
– Koło Gospodyń Wiejskich w Wygnanowie,
– Koło Gospodyń Wiejskich Żarczyce w Żarczycach Dużych,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Zakruczu Piekiełko,
– Koło Gospodyń Wiejskich Rewolka w Woli Tesserowej,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Karsznicach,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Leśnicy,
– Koło Gospodyń Wiejskich My Kozłowianki w Kozłowie.
Jak mówił burmistrz miasta i gminy Małogoszcz Paweł Król, warto pamiętać, że gospodynie i gospodarze wiejscy rozwijają lokalne gospodarki, inicjują wiele działań na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, reprezentują gminę na wydarzeniach kulturalnych oraz podtrzymują i dbają o tradycję ludową.