Zapowiedziana we wrześniu bieżącego roku znaczna kwotowa waloryzacja wszystkich emerytur wypłacanych rolnikom ma już odzwierciedlenie w projekcie ustawy, który pojawił się 8 października w Rządowym Centrum Legislacji. Zakłada ważne zmiany w waloryzacji emerytur rolniczych w 2023 roku.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje zmianę w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.
„Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych” – napisano w uzasadnieniu.
Projekt zakłada: zmianę sposobu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, wprowadzenie mechanizmu rekompensującego opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej lub składki dodatkowej z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, doprecyzowanie przepisów ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 1155) w zakresie rehabilitacji leczniczej (doprecyzowanie definicji osoby uprawnionej do renty rodzinnej).
Zakłada się, że od 2023 r. wysokość emerytury podstawowej ma być powiązana z wysokością najniższej emerytury, określonej w przepisach emerytalnych.
Przypomnijmy. Najniższa emerytura wypłaca z KRUS w 2021 r. wynosiła 1250,88 zł. Od 1 marca 2022 r. wynosi 1 338,44 zł. Jeżeli zwaloryzowana kwota emerytury lub renty z ubezpieczenia jest niższa od kwoty najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, wysokość takiego świadczenia podwyższa się (z pewnymi wyjątkami, np. tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze) z urzędu do tej kwoty.