Plantatorzy warzyw w obecnym sezonie uprawowym mogą odczuwać niedosyt szerokiego doboru środków do zwalczania szkodników, a to za sprawą wycofywania niektórych z nich, np. A-Cyper 100 EC, Alciper 100 EC, Fiesta 100 EC, Rufous 100 EC i inne. Dla tych środków termin tzw. karencji – stosowania, przechowywania i unieszkodliwienia upłynął 7 grudnia 2022 roku.
W 2023 roku zabraknie środków zawierających zeta-cypermetrynę (Fury 100 EW, Rage 100 EW). Zakaz stosowania dotyczy również środków np. Indoxa 30 WG, Rumo 30 WG, Stewad 30 WG – opartych na indoksakarbie. Kolejne wycofane ze stosowania środki oparte na cypermetrynie to np. Afi Max 500 EC, Superkill 500 EC. W 2023 roku upływa termin stosowania środków opartych na tejże substancji tzn. cypermetrynie, a są to np: Cimex 500 EC, Sorcerer 500 EC, Superkill Max 500 EC.
Do sprzedaży zostały dopuszczone środki zawierające cyjanitroliprol (Bensekt 100 OD i Nevbia 100 OD) i inne do zwalczania gąsienic bielinka, piętnówki kapustnicy, tantnisia krzyżowiaczka w kapuście głowiastej białej i czerwonej, brokule, kalafiorze, kapuście włoskiej. Nowym środkiem z grupy karbaminianów jest Riposta 500 WG zawierająca pirymikarb, który zarejestrowano do zwalczania mszycy kapuścianej. Nowymi zarejestrowanymi środkami są: Vantex 60 CS, Nonnus 60 CS, Nexide 60 CS, zawierające gamma-cyhalotrynę. Producenci warzyw kapustnych mogą również stosować nowe środki dopuszczone do obrotu w 2023 roku, jakimi są np.: Proclaim. W latach ubiegłych odnotowywano wśród plantatorów warzyw duże nasilenie występowania ślimaków nagich – dlatego w tym sezonie plantatorzy mogą ucieszyć się z nowego środka przeznaczonego do zwalczania tegoż szkodnika w kapuście głowiastej i warzywach liściowych, a jest nim Snacol 3 GB.
Należy przypomnieć, że od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje integrowana ochrona roślin, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie obok chemicznych środków także środków niechemicznych, jak np.: Afik, który jest oparty na polisacharydach, czy Emulpar 940 EC, którego składnikiem jest olej rydzowy.
Przed zastosowaniem środka ochrony roślin należy każdorazowo upewnić się, że jest on zarejestrowany w uprawie, w której chcemy go zastosować.
Wszystkie zarejestrowane środki ochrony roślin są dostępne na stronie internetowej: www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin
Małgorzata Miłek
Źródło: Program Ochrony Roślin Warzywnych na rok 2023