Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs Perła 2022. Statuetki otrzymały trzy produkty regionalne z województwa świętokrzyskiego. Nagrody wręczono w niedzielę, 25 września, w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
W tym roku prestiżowymi nagrodami przyznanymi przez krajową kapitułę konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów wyróżniono trzy produkty z województwa świętokrzyskiego: Chleb wiejski z Piekarni R. Dobrowolski, Halina Dobrowolska, Kielce, Sok jabłkowy z Bielin z PPH Smaki Ogrodu, Edyta Kot, Bieliny powiat kielecki oraz Olej rydzowy z Mikułowic z Olejarni Zagłoby, Mariusz Roszkowski, Mikułowice powiat buski.
Chleb wiejski z Piekarni R. Dobrowolski Haliny Dobrowolskiej wypiekany jest według receptury niezmiennej od 75 lat. Piekarnia została założona w 1946 roku przez dziadka obecnych właścicieli i jest miejscem tradycyjnego, rodzinnego wytwarzania wyrobów piekarniczych.
Sok jabłkowy z Bielin z PPH Smaki Ogrodu Edyty Kot. Sad, z którego owoców pochodzi sok jest uprawiany nieprzerwanie os 1935 roku i daje dorodne, doskonałej jakości owoce. Manufaktura co roku wytwarza ceniony przez konsumentów sok jabłkowego do codziennej konsumpcji.
Olej rydzowy z Mikułowic z Olejarni Zagłoby Mariusz Roszkowskiego wytłaczany jest z lnianki, zwanej po staropolsku „rydzem”, „rydzykiem” czy „ryżykiem”. Lnianka to roślina o wielu zaletach zdrowotnych. Jest łatwa w uprawie. Jest mrozoodporna i nie ulega poważniejszym chorobom i szkodnikom. Lnianka siewna do produkcji oleju w Olejarni Zagłoby pochodzi z upraw zlokalizowanych na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Duże nasłonecznienie w okresie wegetacji wpływa na niespotykany smak i aromat oleju tłoczonego tradycyjną metodą. Właściciel Olejarni Zagłoby Mariusz Roszkowski posiada unikatową prasę tłokową liczącą ponad 150 lat.