Nowiny są najlepszą gminą w województwie świętokrzyskim. Tak wynika z rankingu gmin, przygotowanego przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Urząd Statystyczny w Kielcach oraz Związek Miast i Gmin Województwa Świętokrzyskiego.
Zestawienie klasyfikuje samorządy między innymi pod względem budżetu i przyrostu naturalnego. Nowiny zwyciężyły także w rankingu gmin wiejskich, natomiast liderem wśród gmin miejsko-wiejskich została Morawica. Sandomierz został uznany za najlepszą gminę miejską.
Wójt Nowin Sebastian Nowaczkiewicz, odbierając nagrodę dla najlepszej gminy w regionie nie ukrywał zaskoczenia, Jak mówił, to wyróżnienie jest szczególne, ponieważ opiera się w całości na merytorycznych danych statystycznych.
– To wszystko daje efekt, o którym mogą przekonać się mieszkańcy gminy Nowiny. Jesteśmy świetnym miejscem do życia, doskonale zorganizowanym, co potwierdza wynik tego rankingu. To wyróżnienie jest także nagrodą dla moich poprzedników, którzy budowali potencjał naszej gminy, a także nagrodą dla radnych tej i poprzedniej kadencji oraz wszystkich moich współpracowników – ocenia.
Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej podkreśla, że fundacja od wielu lat prowadziła podobne rankingi w wielu regionach kraju. Natomiast dopiero w tym roku zorganizowano je we wszystkich regionach Polski. Jak wyjaśnia, badanie ma przede wszystkim dbać o podnoszenie jakości życia mieszkańców gmin.
– Poprzez ten ranking chcemy wyróżnić liderów rozwoju społeczno-gospodarczego. Wskazać i docenić tych, którzy są najlepsi, ale także pozostałym gminom, zwrócić uwagę na praktyki realizowane w najlepszych samorządach. Być może niektóre rozwiązania będą mogły zostać wprowadzone w gminach zajmujących niższe pozycje w rankingu, dzięki czemu w przyszłości będą mogły się jeszcze lepiej i sprawniej rozwijać- dodaje.
Drugie miejsce w rankingu najlepszych gmin w województwie, a także pierwsze wśród samorządów miejsko-wiejskich uzyskała Morawica. Jak mówi Marian Buras, tego typu zestawienia przekładają się w bezpośredni sposób na poziom i jakość życia mieszkańców, ponieważ analiza poszczególnych wskaźników pozwoli jeszcze lepiej zarządzać gminą.
Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach podkreśla, że przy tworzeniu rankingu brane pod uwagę było 16 różnych wskaźników.
– To dane które odnoszą się do strategii zrównoważonego rozwoju. Braliśmy pod uwagę zarówno czynniki odnoszące się do życia społecznego, jak i gospodarczego. Zwracaliśmy także uwagę na działalność jednostki samorządu terytorialnego w dziedzinie kultury i ochrony środowiska. Zasoby i dane pochodziły głównie z zasobów statystki publicznej, niektóre informacje czerpaliśmy także z ministerstwa finansów, a także Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Końcowym rezultatem tego rankingu jest syntetyczne przedstawienie poziomu aktywności społeczno-gospodarczej danej gminy – wyjaśnia.
Agnieszka Migoń, dyrektor kieleckiego ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, twierdzi, że pierwszy ranking oceniający samorządy województwa świętokrzyskiego pozwolił na wskazanie liderów, w trzech kategoriach gmin: miejskich, miejsko-wiejskich a także wiejskich. Jak zauważa, to właśnie ośrodki wiejskie dominują wśród liderów w województwie świętokrzyskim.
– Wartością dodaną tego zestawienia jest także pokazywanie dobrych praktyk i wzorców w działalności samorządowej – podkreśla.
– Ten ranking pozwala określać mocne i słabe strony samorządów – ocenia senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta zaznacza, że tego typu badanie jest szansą na realną poprawę warunków życia w gminach.
– Nie chodzi o to, aby kogoś piętnować i wskazywać na braki czy usterki. To okazja do stworzenia forum dialogu, rozmowy i wymiany doświadczeń. Niektóre samorządy realizują się mocniej w zakresie pomocy społecznej, inne w rozwoju infrastruktury, a jeszcze inne inwestują w rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej. Chodzi o to, aby samorządowcy na podstawie obserwacji swoich doświadczeń mogły poprawiać te wskaźniki, które u nich osiągają nieco niższe wartości – podkreśla.
W gali na której zaprezentowano wyniki rankingu wziął udział także marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. jego zdaniem tego typu rywalizacja samorządów stymuluje włodarzy gmin do rozwoju i podejmowania kolejnych działań na rzecz poprawy jakości życia lokalnych społeczności.
Patronat honorowy nad rankingiem objął Michał Cieślak, minister ds. rozwoju z samorządami. W jego ocenie w najbliższym czasie przed gminami w regionie stanie wiele wyzwań, związanych między innymi z realizacją założeń Programu Inwestycji Strategicznych, „Polski Ład”, którego wartość wynosi prawie 120 mld zł.
Patronat honorowy objął także poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.