Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach na bieżąco monitoruje stan prac żniwnych w województwie świętokrzyskim. Oto aktualny raport z naszych pól w odniesieniu do poszczególnych gatunków upraw zbóż w powiatach.
Pszenica
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 20 proc. upraw pszenicy jarej. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 45 dt z ha, czyli decytony z hektara.
W 100 proc. została już skoszona w powiecie skarżyskim, kończą się żniwa tego zboża w powiatach pińczowskim – 82 proc., staszowskim – 67 proc. W powiecie kazimierskim skoszono 35 proc., buskim 34 proc., najmniej skoszono pszenicy jarej w powiecie włoszczowskim – 25 proc.
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 52 proc. pszenicy ozimej. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 51 dt z ha.
W 100 proc. została już skoszona w powiecie skarżyskim, kończą się żniwa tego zboża w powiatach koneckim – 97 proc., pińczowskim – 95 proc. W powiatach staszowskim i buskim – po 65 proc., sandomierskim – 64 proc., kieleckim – 56 proc. Najmniej pszenicy ozimej skoszono w powiecie starachowickim – 0,20 proc..
Jęczmień
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 52 proc. jęczmienia jarego. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 44 dt z ha.
Najwięcej jęczmienia jarego skoszono w powiecie pińczowskim – 87 proc. Zaawansowane są żniwa dla tego zboża w powiatach: buskim 82 proc., jędrzejowskim – 70 proc., staszowskim – 69 proc. Najmniej jęczmienia jarego skoszono dotychczas w powiecie ostrowieckim – 12 proc.
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 96 proc. upraw jęczmienia ozimego. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 49 dt z ha.
W powiatach buskim, jędrzejowskim, kazimierskim, koneckim, opatowskim, ostrowieckim, pińczowskim, sandomierskim, skarżyskim oraz staszowskim zakończono już zbiory tego zboża. Kończą się zbiory w powiecie włoszczowskim i kieleckim – po 84 proc. W powiecie starachowickim skoszono go 12 proc.
Owies
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 11 proc. owsa. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 39 dt z ha. Najwięcej owsa skoszono już w powiecie pińczowskim – 91 proc., najmniej w buskim – 22 proc.
Żyto
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 40 proc. żyta. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 40 dt z ha. Najwięcej areału żyta skoszono w powiatach koneckim – 96 proc., pińczowskim – 87 proc. oraz buskim – 79 proc. i staszowskim – 75 proc. Najmniej w powiecie jędrzejowskim – 5 proc.
Pszenżyto
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 19 proc. pszenżyta jarego. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 43 dt z ha. Najwięcej areału tego zboża skoszono w powiecie pińczowskim – 77 proc. Najmniej w powiatach staszowskim oraz włoszczowskim – po 23 proc.
Ogółem w Świętokrzyskiem skoszono już 49 proc. pszenżyta ozimego. Szacunkowy plon dla tego zboża przewidywany jest na 45 dt z ha. Najwięcej skoszono w powiecie koneckim – 95 proc. Najmniej w powiecie włoszczowskim – 10 proc.
Mieszanki zbożowe
W Świętokrzyskiem skoszono już 38 proc. mieszanek zbożowych. Szacunkowy plon przewidywany jest na 40 dt z ha. Rzepak jary skoszony w województwie na 14 proc. areału. Szacunkowy plon przewidywany jest na 28 dt z ha. Całkowicie został skoszony w powiecie staszowskim i pińczowskim. W powiecie włoszczowskim w 14 proc.
Rzepak ozimy został zebrany na świętokrzyskich polach już w 70 proc. Szacuje się plon wielkości 31 dt z ha. W powiatach buskim, koneckim i pińczowskim jest zebrany w 100 proc., w powiecie starachowickim zaledwie w 3 proc.