W okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia 2024 roku deficyt wody w Polsce zwiększył się obecnie o 12 mm. Znów dotyczy województwa świętokrzyskiego – wynika z raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
Największe niedobory wody od -160 do -199 mm zanotowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm. Na pozostałym terenie kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.
Susza rolnicza występująca na terytorium Polski powoduje straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskanych przy przeciętnej wieloletniej pogodzie.
W okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia susza dotknęła 10 województw. Obecnie dotyczy województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego i świętokrzyskiego.
Susza dotyczy upraw: kukurydzy na kiszonkę i ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, tytoniu, ziemniaka, truskawek, zbóż jarych, chmielu i drzew owocowych.
Największy zasięg suszy rolniczej dotyczy upraw kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 436 gminach, czyli w 17,6 procent gmin Polski. Susza w tych uprawach dotknęła 13 na 102 gminy w województwie świętokrzyskim.
Suszę notowano też wśród upraw kukurydzy na ziarno – w 409 gminach, czyli 16,51 procent gmin Polski, a także w uprawach krzewów owocowych, gdzie notowano ją w 261 gminach, czyli 10,54 procent gmin Polski.
Susza w uprawach kukurydzy na ziarno dotknęła 12 na 102 gminy w województwie świętokrzyskim.
W uprawach krzewów owocowych zanotowano ją w 4 ze 102 gmin w województwie świętokrzyskim.
W Świętokrzyskiem susza dotknęła też uprawy roślin strączkowych. Zanotowano ją u nas w dwóch gminach.
Zasięg monitorowanej od 21 marca do 10 sierpnia suszy rolniczej w województwie świętokrzyskim dotyczył w tym czasie 82 na 102 nasze gminy.