Bez względu na to czy żółta, czy zielona każda jest tak samo smaczna i wartościowa. Na plantacjach trwa szczyt zbiorów fasolki szparagowej.
Udane zbiory fasolki gwarantuje żyzna i pulchna gleba. Fasolka szparagowa, zarówno żółta, jak i zielona to źródło witamin i składników odżywczych. Jest szczególnie polecana cukrzykom i kobietom w ciąży.
Fasolka szparagowa jest odmianą fasoli zwykłej, a jej właściwości i wartości odżywcze były doceniane już w Ameryce Środkowej i Południowej, gdzie jest hodowana od ponad 7000 lat.
Do Europy sprowadzili ją hiszpańscy żeglarze pod koniec XVI wieku i od tamtej pory stała się popularnym warzywem we Francji. Obecnie jest uprawiana w prawie wszystkich krajach świata, głównie azjatyckich, jak Chiny, Indonezja i Indie
W Polsce występują dwie odmiany fasolki szparagowej: żółta, która ma kremowy, delikatny smak, i zielona – bardziej wyrazista w smaku.
Zielona zawiera więcej witaminy A i kwasu foliowego niż żółta i jest zalecana kobietom w ciąży, osobom chorym na cukrzycę oraz z niedoborem żelaza. Żółta jest bogatsza w potas i fosfor.
Fasolka szparagowa ma działanie przeciwnowotworowe, wspomaga trawienie, obniża poziom cholesterolu we krwi, wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga leczenie artretyzmu, łagodzi objawy PMS i menopauzy, wspomaga odchudzanie, polecana jest dla dzieci i kobiet w ciąży.
Fasolka szparagowa ma niski indeks glikemiczny – IG 15. Zawarte w szparagówce białko pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.