Liczba dostępnych środków chemicznych w uprawach konwencjonalnych warzyw do ochrony przed agrofagami – zwłaszcza szkodnikami – jest coraz mniejsza. Zrozumiałym jest równocześnie, że ochrona przed szkodnikami, na przykład biologiczna, staje się niewystarczająca. Zwłaszcza, kiedy szkodniki występują w dużych ilościach, przekraczających próg szkodliwości.
Konieczna staje się ochrona środkami chemicznymi, z zachowaniem okresu prewencji i karencji. Nie możemy jednak zapominać o innych metodach ochrony, stosowanych zwłaszcza w uprawach małoobszarowych. Bardzo pomocne mogą okazać się w takich sytuacjach żółte tablice lepowe.
Cel stosowania żółtych tablic lepowych może być dwojaki. Po pierwsze: wykrywanie szkodników. Po drugie: biologiczne wspomaganie w zwalczaniu szkodników.
Żółte tablice lepowe stosuje się do wykrywania lub/i zwalczania szkodników takich jak: chowacze, mączliki, miniarki, mszyce, pchełki ziemne, połyśnice, słodyszki, śmietki, wciornastki, ziemiórki.
Żółte tablice lepowe zwykle są prostokątne o wymiarach 17 x 24 cm (tradycyjne). W sklepach ogrodniczych możemy spotkać się także z tablicami o innymi wymiarach, a nawet kształtach (na przykład przypominającymi motyle lub figury geometryczne).
Zaletą tablic lepowych jest to, że można je stosować nie tylko w uprawach warzyw, ale również w pomieszczeniach mieszkalnych – do monitorowania i zwalczania szkodników roślin ozdobnych czy też balkonowych.
Zasada działania tablic jest bardzo prosta. Są one z obu stron powleczone bardzo kleistą substancją (bezzapachową, bezpieczną zarówno dla ludzi jak i zwierząt), do której przyklejają się szkodniki, które nie mogąc się uwolnić – giną. Żółte arkusze wykonane są z materiału, który jest odporny na opady deszczu i na promieniowanie słoneczne. Wadą tablic jest to, że przyklejają się do nich wszystkie owady (również te pożyteczne).
Tablice lepowe bardzo dobrze sprawdzają się w uprawie np. kapusty głowiastej białej do ograniczania lub/i zwalczania mączlika warzywnego. Szkodnik ten występował prawie zawsze w uprawach pod osłonami, a od kilku lat obserwuje się jego masowe występowanie w uprawach gruntowych. Największą skuteczność stosowania żółtych tablic lepowych odnotowuje się w uprawach cebuli, marchwi i kapusty.
Dokładna instrukcja stosowania żółtych tablic lepowych jest zawsze dołączona do opakowania, w którym są one sprzedawane.
Ogólna zasada stosowania tablic lepowych jest taka, że w celu wykrywania szkodników stosuje się zazwyczaj pięć tablic na każde 1000 m². Natomiast w celu wyłapywania szkodników stosuje się co najmniej jedną pułapkę na 20 m².
Małgorzata Miłek