Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Zupy to najprostsze sycące potrawy, które często gościły na chłopskich stołach na terenie gminy Stopnica. W okresie międzywojennym ze względu na panującą biedę na tych terenach, zupy gotowano z najtańszych i ogólnie łatwo dostępnych składników. Po zimie, kiedy nastawał tzw. przednówek, a zapasy zimowe już się skończyły, korzystano z dobrodziejstw natury. Stopnica leży na terenie „Ponidziańskich szlaków”, bogatych w dziko rosnące na polach i łąkach zioła.
Nie można zapomnieć o dziko rosnącym szczawiu zwyczajnym, z którego gotowało się zupę. Kiedyś była to zupa sezonowa, gdyż szczaw nie nadaje się do długiego przechowania.
Zupa szczawiowa z Ponidzia
Składniki: Rosół z kości i odpadków mięsa, dwie garście szczawiu, masło, 1/2 l kwaśnej śmietany, łyżka mąki, jajka na twardo.
Sposób przygotowania: Szczaw opłukać, obrać z łodyg idących środkiem liścia i posiekać. Dusić na maśle z odrobiną soli. Rosół zaprawić kwaśną śmietaną rozbitą z łyżką mąki i dodać uduszony szczaw. Zagotować. Zupę podawać z ugotowanymi na twardo jajkami, pokrojonymi na cząstki.
Przepis podała: Barbara Kapusta – właścicielka Hotelu Mateo w Stopnicy.