Wspomaga trawienie, kondycję skóry leczy anemię i alergie, można z niej robić napary, płukanki, kremy, a także przyrządzać smaczne zupy. Maj to miesiąc, kiedy młoda pokrzywa jest najzdrowsza i najsmaczniejsza.
Pokrzywa zwyczajna jest rośliną bogatą w składniki odżywcze i witaminy. Ze względu na swoje właściwości od dawna ma zastosowanie w medycynie naturalnej, gdzie wykorzystywane są głównie jej liście oraz korzenie.
Pokrzywę można wykorzystać na różne sposoby, także w kuchni. Zupa z pokrzywy zawiera cenne dla zdrowia związki organiczne, witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najważniejsze z nich to: witamina C, witamina B5, cynk, żelazo, karotenoidy, flawonoidy, garbniki, kwasy tłuszczowe, np. linolowy, linolenowy.
Zbierając pokrzywę na zupę czy napary należy pamiętać, aby zrywać listki ze szczytu rośliny, które są bardziej soczyste. Uwagę należy także zwrócić na miejsce zrywania pokrzywy i wybierać raczej wilgotne tereny w lesie niż przydrożne pola.
Zupa z liści pokrzywy
Składniki: 300 g świeżych liści pokrzywy, 30 g masła, 1½ l bulionu drobiowego lub grzybowo-warzywnego, 2 łyżki mąki pszennej, 120 ml śmietany 12% lub 18%, 3 jajka, 1 łyżka octu winnego, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Liście pokrzywy dokładnie myjemy i osuszamy, drobno siekamy, po czym wrzucamy do garnka i smażymy na maśle 3 minuty. Garnek przykrywamy, zmniejszamy ogień i dusimy przez kolejne 5 minut. Następnie dolewamy bulion i zagotowujemy. Odlewamy ¾ szklanki zupy, dodajemy do niej mąkę i śmietanę. Mieszamy, aż nie będzie żadnych grudek. Wlewamy do garnka z zupą i doprowadzamy do wrzenia.
W drugim garnku zagotowujemy 750 ml wody. Dodajemy ocet i wsypujemy łyżkę soli. Na spodeczek wybijamy kolejno po jednym jajku i wrzucamy do wrzątku. Kiedy żółtko będzie jeszcze płynne, ale białko już się zetnie, wyjmujemy jajka łyżką cedzakową. Do każdego talerza wkładamy jedno jajko i zalewamy zupą. Można ją podawać z podpłomykami lub grzankami.
Przepis podał Bartłomiej Barański (archiwum Lasów Państwowych).