Zwierzęta wymagają szczególnej ochrony i pomocy w czasie mroźnej i śnieżnej zimy. Dotyczy to nie tylko domowych pupili, ale także dzikich zwierząt oraz ptaków. Jak można im pomóc?
Śnieżna i mroźna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostępu do pożywienia i wody. Zwierzętom leśnym przetrwać zimę pomagają leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami. Tylko oni mogą dokarmiać zwierzęta leśne. Jeśli chcemy i my włączyć się w taka akcję musimy skontaktować się z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego.
W czasie srogiej zimy leśnicy wykonują wiele prac, aby ułatwić bytowanie zwierzyny. Najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos.
Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew do ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek.
Karma jest dostępna w stałych punktach dokarmiania, takich jak paśniki czy buchtowiska. W Lasach Państwowych corocznie wykłada się ponad 1 tys. ton siana. Poza tym w tych leśnych stołówkach można znaleźć także inne smakołyki, np. 12 tys. ton karmy soczystej, czyli buraków lub sianokiszonki oraz 4 tys. ton zbóż.
Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego pokarmu, karmy oraz częściowo z lizawek. Czym jest lizawka? To drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Corocznie leśnicy do lizawek wykładają 220 ton soli.
Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w warunkach ekstremalnych, które mogą zagrażać ich życiu. Nie powinno się tego robić podczas łagodnych zim, wtedy zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu.
Dokarmianie jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Zwierzęta nie mogą zapomnieć, jak szuka się pokarmu samodzielnie w lesie.
Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok.
Uwaga, zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.
Leśnicy pomagają także ptakom. Trzeba pamiętać, że nie należy podawać ptakom pieczywa, gdyż zawiera sól i substancje ulepszające oraz konserwanty. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę – kwasicę. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm.
Ptasie stołówki najchętniej odwiedzają: wróble, kosy i sikorki. Powinny w nich znaleźć drobną kaszę, słoneczniki, pestki dyni, jabłka, niesoloną słoninę oraz kule tłuszczowe. Kawki i gawrony chętnie jedzą grube kasze i ziarna. Podawana karma musi być świeża i czysta. W czasie odwilży wykłada się mniej karmy, podczas mrozów – więcej. Bardzo ważne jest również pojenie ptaków zimą.