Pełnia lata to czas dojrzewania maliny. Nie tylko tej uprawianej na plantacjach, ale i odmiany rosnącej dziko w lasach, zwanej maliną właściwą. W lipcu można zbierać owoce prosto z krzaka.
Malina właściwa to krzew z rodziny różowatych, o dwuletnich pędach osiągających do 1-2 m wysokości. W Polsce jest rośliną pospolitą, występuje w stanie dzikim prawie na całym obszarze kraju. Rośnie w lasach, zaroślach, na zrębach i zboczach gór. Tworzy gęste zarośla, tzw. maliniaki.
Malina jest rośliną leczniczą – cenne są zarówno jej owoce, jak i liście. Owoce są bogatym źródłem kwasów organicznych, pektyn, antocyjanów, cukrów, witamin C, E, B1, B6, B2 oraz składników mineralnych: potasu, magnezu, wapnia i żelaza.
Mają działanie napotne i przeciwgorączkowe oraz ogólnie wzmacniające. Podobne właściwości mają liście maliny, które wykazują również działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Są również doskonałym środkiem poprawiającym przemianę materii.
W kuchni stosuje się przede wszystkim owoce, które można spożywać na surowo i po przetworzeniu, w postaci dżemów, konfitur i galaretek. Natomiast liście posłużyć mogą do zaparzania herbatek, robienia wywarów i… do dekoracji.
Babka z leśnymi malinami
Składniki: 40 dag malin, 1 kostka margaryny, 2,5 szklanki mąki pszennej, 3/4 szklanki cukru, 4 jajka, 5 łyżek mąki ziemniaczanej, cukier wanilinowy, 1 torebka proszku do pieczenia, polewa czekoladowa. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Sposób przygotowania: Margarynę ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym na puszystą masę. Ciągle ucierając, dodajemy po jednym jajku. Odkładamy dwie łyżki mąki pszennej. Pozostałą mąkę przesiewamy przez sito i dodajemy, nadal ucierając, do masy jajeczno-maślanej. Następnie wsypujemy proszek do pieczenia i mąkę ziemniaczaną. Maliny delikatnie obtaczamy w odłożonej wcześniej mące i dodajemy do masy. Całość mieszamy, uważając, aby nie uszkodzić owoców. Formę do pieczenia babki, najlepiej z kominem, smarujemy margaryną i podsypujemy odrobiną bułki tartej. Ciasto przekładamy do formy i pieczemy około 1 godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Ostudzoną babkę dekorujemy polewą czekoladową lub lukrem. Ciasto możemy przygotować z dowolnymi owocami leśnymi: borówką czarną (tzw. czarną jagodą), borówką brusznicą, poziomkami, jeżynami.
Przepis podała Bogumiła Grabowska (archiwum Lasów Państwowych).