W niedzielę, 17 września, w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach odbędzie się pierwsze winobranie z udziałem mieszkańców. Będą wspólne zbiory owoców, wyciskanie soku i porady ogrodników.
Ogród Botaniczny w Kielcach i Świętokrzyscy Winiarze zapraszają na ten dzień wszystkich sympatyków ogrodu, winorośli oraz technik produkcji wina do zbioru winogron o białych i czerwonych owocach, w kilku odmianach. Będzie też pokaz przerobu winogron, wyciskania soku oraz porady winiarzy, degustacje win i spotkania z winiarzami.
Zapoznać się będzie można ze szlakiem Świętokrzyskich Winnic. Winiarze będą radzić, jak założyć winnice, pielęgnować rośliny, mierzyć zawartość cukru w owocach. Miłe chwile będzie można spędzić również przy ognisku.
W niedzielę, 14 września, od godziny 12 będzie można spotkać się i porozmawiać z winiarzami. O godzinie 14 rozpocznie się winobranie. Polegać będzie na zbieraniu winogron, szypułkowaniu, wyciskaniu soku oraz degustacji. Wejście do ogrodu kosztować będzie 7 złotych.
Wino na polskich ziemiach pojawiło się wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I. Wykorzystywano je m.in. podczas celebracji mszy. Wraz z procesem chrystianizacji i pojawianiem się pierwszych zakonów, zaczęto zakładać winnice. Klimat był wówczas cieplejszy. Na ziemi świętokrzyskiej w: Sandomierzu, Opatowie, Pińczowie, Jędrzejowie czy Szydłowie pierwsze winnice zakładali zakonnicy: cystersi, dominikanie, paulini. Powstawały one na dobrze nasłonecznionych, ciepłych zboczach dolin rzek i wygrzanych słońcem stokach wzgórz. Szczyt rozwoju polskie winiarstwo osiągnęło w XIV-XV w. Po tym okresie nastąpiło załamanie, spowodowane nadejściem „małej epoki lodowcowej”.