W roku 2024 Dzień Bigosu przypada w sobotę, 20 stycznia. To sztandarowa polska potrawa, która pojawia się na stołach na każdej imprezie. Dlaczego ma swoje święto?
Bigos to tradycyjna polska potrawa z kapusty i mięsa, ale gotuje się go również w kuchniach litewskiej i białoruskiej. Istnieje wiele sposobów przygotowywania bigosu i jego odmian, jednak wszystkie opierają się na tych samych, zasadniczych składnikach, różniąc się jedynie niektórymi dodatkami i kolejnością ich dodawania.
Podstawowymi składnikami są: drobno szatkowana kapusta kiszona i kapusta świeża, różne gatunki mięsa i wędlin, suszone grzyby i śliwki oraz cebula i przyprawy.
Składniki dusi się w garnku długo, panuje przekonanie, że im dłużej, tym lepiej. Potrawa po przyrządzeniu powinna mieć gęstą konsystencję i ciemnobrązowy kolor, po podaniu na talerz nie powinna z niej wyciekać woda. Smak ma mieć pikantny, kwaskowo-słodkawy, silną woń wędzonki i śliwek. Można podlewać go w trakcie duszenia wytrawnym czerwonym winem. Bigos bywa również uszlachetniany dodatkiem miodu.
Do bigosu dodaje się też koncentrat pomidorowy oraz zioła: majeranek, ziele angielskie i kminek.
Składniki na cztery porcje: 500 g mięsa wieprzowego, 200 g kiełbasy, 1 cebula, 2 łyżki oleju roślinnego, 3 szklanki bulionu lub wody, 30 g suszonych borowików, 2 łyżki powideł śliwkowych lub kilka suszonych śliwek, 1 jabłko np. reneta lub antonówka, 1 kg kiszonej kapusty, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1 łyżka mąki, 1 łyżka masła.
Przyprawy: 1 listek laurowy, 2 ziela angielskie, 1 łyżeczka kminku, 1 łyżka majeranku.
Sposób przygotowania: Mięso pokroić w kostkę. Cebulę pokroić w kosteczkę i zeszklić na oleju w dużym garnku. Dodać mięso i dokładnie je obsmażyć. Wlać 2 szklanki gorącego bulionu lub wody z solą i pieprzem, zagotować. Następnie dodać połamane suszone grzyby, przykryć, zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 45 minut. Dodać listek laurowy, ziela angielskie, kminek, majeranek, powidła śliwkowe lub posiekane śliwki, obrane i pokrojone w kosteczkę obrane jabłko i wymieszać. Dodać odciśniętą kiszoną kapustę oraz wlać szklankę wody, wymieszać. Przykryć i gotować przez ok. 15 minut. Kiełbasę obrać ze skóry, pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni. Dodać do kapusty i gotować przez ok. 30 minut. Pod koniec dodać koncentrat pomidorowy. Mąkę podsmażyć na suchej patelni, gdy zacznie brązowieć dodać łyżkę masła i mieszać aż masło się rozpuści. Trzymając patelnię na ogniu dodać stopniowo kilka łyżek kapusty cały czas mieszając. Przełożyć zawartość patelni z powrotem do garnka, wymieszać i zagotować.