Bardziej rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji wpłynęło na ograniczenie występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). W tym roku stwierdzono ich 14 wobec 124 w ubiegłym roku – poinformował w środę wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.
Zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt, w tym ASF, na terytorium Polski zajmuje się Inspekcja Weterynaryjna. Jej działania polegają na zwalczaniu choroby w momencie jej wystąpienia w gospodarstwie, oraz na profilaktyce, tj. odpowiedniej bioasekuracji gospodarstw i jej kontroli – mówił wiceminister podczas środowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. monitoringu i zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Kołakowski wskazał, że kolejnymi działaniami popieranymi przez resort rolnictwa jest zwalczanie i ograniczanie szerzenia się choroby w populacji dzików oraz wszelkiego rodzaju szkolenia skierowane do szerokiego grona odbiorców, w szczególności hodowców świń, myśliwych, osób zajmujących się transportem świń, lekarzy weterynarii itp.
Bioasekuracja, większa świadomość i duży nacisk na zwalczanie choroby przynosi efekty w postaci zmniejszenia występowania ognisk ASF. O ile w 2021 roku odnotowano 124 ogniska tej choroby, w których znajdowało się ponad 31,5 tys. świń), to do tej pory stwierdzono ich tylko 14, gdzie było nieco ponad 3 tys. świń. Zmniejszyła się też liczba padłych dzików – wyliczał Kołakowski.
Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Meyer, informując o aktualnej sytuacji dot. ASF wyjaśnił, iż w tym roku na terytorium RP stwierdzono 14 ognisk tej choroby u świń w 5 województwach oraz 1354 ogniska ASF u dzików w 12 województwach. Najwięcej ognisk u świń – 7 stwierdzono w woj. wielkopolskim, natomiast u dzików – 412 w woj. dolnośląskim.
W tym roku z powodu ASF utylizacji poddano ponad 3 tys. sztuk świń. Ponadto, w obszarach objętych ograniczeniami lub w gospodarstwach kontaktowych – uśmiercono prewencyjnie 420 świń w 5 gospodarstwach.
Według danych uzyskanych z wojewódzkich inspektoratów weterynarii, do 22 września 2022 r. wypłacono odszkodowania za zabite zwierzęta w 11 gospodarstwach na kwotę ponad 1,9 mln zł. W przypadku 5 gospodarstw powiatowi lekarze wydali decyzje administracyjne o odmowie wypłaty odszkodowań. W 3 gospodarstwach procedura wypłaty odszkodowań nie została jeszcze zakończona. Do wypłaty pozostaje kwota ok. 215,6 tys. zł. Dane dotyczą ognisk ASF i gospodarstw, w których uśmiercono prewencyjnie świnie – zaznaczył Meyer.
Ważnym działaniem służb weterynaryjnych jest kontrola gospodarstw pod kątem biasekuracji. w okresie styczeń – sierpień 2022 r. skontrolowano prawie 59 tys. gospodarstw. Wobec 20,7 tys. gospodarstw stwierdzone zostały uchybienia, w przypadku 315 gospodarstw zostały wydane decyzje administracyjne w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania – zaznaczył Meyer.
Obecny na posiedzeniu podkomisji wiceminister środowiska Edward Siarka poinformował, że w trwającym obecnie łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 w okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2022 r. w Ośrodkach Hodowli Zwierząt Państwowego i i obwodach łowieckich zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki pozyskano 57,6 tys. dzików. W ramach odstrzału sanitarnego zabito 17,3 tys. tych zwierząt, co w sumie daje odstrzał na poziomie ok 75 tys. osobników.