101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Napisz do nas
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
Zoom na wieś
wtorek, 7 lutego, 2023
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zoom na wieś
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zoom na wieś
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna AKTUALNOŚCI

Bioasekuracja ograniczyła występowanie ognisk ASF

PAPPrzezPAP
29 września 2022
w AKTUALNOŚCI
0
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

588
Udostępnienia
3.3k
Wyświetlenia

Bardziej rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji wpłynęło na ograniczenie występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). W tym roku stwierdzono ich 14 wobec 124 w ubiegłym roku – poinformował w środę wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

Zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt, w tym ASF, na terytorium Polski zajmuje się Inspekcja Weterynaryjna. Jej działania polegają na zwalczaniu choroby w momencie jej wystąpienia w gospodarstwie, oraz na profilaktyce, tj. odpowiedniej bioasekuracji gospodarstw i jej kontroli – mówił wiceminister podczas środowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. monitoringu i zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Kołakowski wskazał, że kolejnymi działaniami popieranymi przez resort rolnictwa jest zwalczanie i ograniczanie szerzenia się choroby w populacji dzików oraz wszelkiego rodzaju szkolenia skierowane do szerokiego grona odbiorców, w szczególności hodowców świń, myśliwych, osób zajmujących się transportem świń, lekarzy weterynarii itp.

Bioasekuracja, większa świadomość i duży nacisk na zwalczanie choroby przynosi efekty w postaci zmniejszenia występowania ognisk ASF. O ile w 2021 roku odnotowano 124 ogniska tej choroby, w których znajdowało się ponad 31,5 tys. świń), to do tej pory stwierdzono ich tylko 14, gdzie było nieco ponad 3 tys. świń. Zmniejszyła się też liczba padłych dzików – wyliczał Kołakowski.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Meyer, informując o aktualnej sytuacji dot. ASF wyjaśnił, iż w tym roku na terytorium RP stwierdzono 14 ognisk tej choroby u świń w 5 województwach oraz 1354 ogniska ASF u dzików w 12 województwach. Najwięcej ognisk u świń – 7 stwierdzono w woj. wielkopolskim, natomiast u dzików – 412 w woj. dolnośląskim.

W tym roku z powodu ASF utylizacji poddano ponad 3 tys. sztuk świń. Ponadto, w obszarach objętych ograniczeniami lub w gospodarstwach kontaktowych – uśmiercono prewencyjnie 420 świń w 5 gospodarstwach.

Według danych uzyskanych z wojewódzkich inspektoratów weterynarii, do 22 września 2022 r. wypłacono odszkodowania za zabite zwierzęta w 11 gospodarstwach na kwotę ponad 1,9 mln zł. W przypadku 5 gospodarstw powiatowi lekarze wydali decyzje administracyjne o odmowie wypłaty odszkodowań. W 3 gospodarstwach procedura wypłaty odszkodowań nie została jeszcze zakończona. Do wypłaty pozostaje kwota ok. 215,6 tys. zł. Dane dotyczą ognisk ASF i gospodarstw, w których uśmiercono prewencyjnie świnie – zaznaczył Meyer.

Ważnym działaniem służb weterynaryjnych jest kontrola gospodarstw pod kątem biasekuracji. w okresie styczeń – sierpień 2022 r. skontrolowano prawie 59 tys. gospodarstw. Wobec 20,7 tys. gospodarstw stwierdzone zostały uchybienia, w przypadku 315 gospodarstw zostały wydane decyzje administracyjne w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania – zaznaczył Meyer.

Obecny na posiedzeniu podkomisji wiceminister środowiska Edward Siarka poinformował, że w trwającym obecnie łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 w okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2022 r. w Ośrodkach Hodowli Zwierząt Państwowego i i obwodach łowieckich zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki pozyskano 57,6 tys. dzików. W ramach odstrzału sanitarnego zabito 17,3 tys. tych zwierząt, co w sumie daje odstrzał na poziomie ok 75 tys. osobników.

Tagi: ASFbioasekuracjadzikiLech Kołakowskiświnietrzoda chlewna
Poprzedni wpis

Krupnik na zieleniatkach

Następny wpis

Wicepremier Kowalczyk o projekcie ws. zamrożenia cen prądu

PAP

PAP

Serwis informacyjny PAP - codzienny Serwis Informacyjny to zawsze najbardziej aktualne i wiarygodne informacje o gospodarce, polityce, sprawach społecznych, kulturze, nauce i sporcie - przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu - z kraju i z zagranicy. CSI zawiera zarówno materiały własne, uzyskane przez dziennikarzy PAP, jak też doniesienia agencji prasowych z całego świata. W Serwisie publikowane są także komunikaty oficjalne instytucji rządowych oraz organizacji i podmiotów gospodarczych, w tym spółek giełdowych. Wydawca: Polska Agencja Prasowa SA, 00-502 Warszawa, ul. Bracka 6/8; www.pap.pl

Zobacz również

Janusz Wojciechowski - unijny komisarz ds. rolnictwa / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce
AKTUALNOŚCI

Rezerwa UE dla rolników powinna zostać uruchomiona w ciągu kilku tygodni

PrzezPAP
6 lutego 2023

Unijna rezerwa kryzysowa dla rolników powinna zostać uruchomiona w ciągu kilku tygodni - poinformował w piątek komisarz UE ds. rolnictwa...

Czytaj więcej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szerszy zakres czynności świadczonych przez pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy

6 lutego 2023
05.02.2023. Sulisławice. II Pielgrzymka Sadowników i Ogrodników. / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce

Sadownicy z modlitwą o plony i dobrą cenę

6 lutego 2023

Zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym KRUS

3 lutego 2023
Następny wpis
Fot. Robert Felczak - Radio Kielce

Wicepremier Kowalczyk o projekcie ws. zamrożenia cen prądu

Radio Kielce - największe radio w regionie świętokrzyskim

FM 90,4 MHz | 100,0 MHz Włoszczowa
215,072 MHz / KANAŁ 10D

ul. Radiowa 4, 25-317 Kielce
tel. 41 368 12 00
fax. 41 344 65 44
radio@radiokielce.pl

Obserwuj nasze profile

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Kielcach "Radio Kielce" SA 2023.