Wbrew dość powszechnej opinii, że grzyby nie posiadają znaczących wartości odżywczych, warto docenić boczniaki. Są one bogatym źródłem białka, witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Na rynku są dostępne przez cały rok, ale zimową porą szczególnie ceni się je w kuchni ze względu na walory smakowe oraz wartości zdrowotne.
Boczniaki zawierają łatwo przyswajalne białko, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, mają komplet witamin z grupy B, witaminę C, a także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, sód i cynk.
Dzięki zaletom odżywczym i korzystnemu działaniu na organizm boczniaki zaliczane są do grzybów leczniczych. Jadane regularnie obniżą poziom cholesterolu i cukru w organizmie, poprawią stan naczyń krwionośnych. Boczniaki zawierają ergotioneinę – przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniami i starzeniem się. Boczniaki nie tracą tego składnika nawet podczas gotowania. Zdaniem naukowców niszczą nawet komórki nowotworowe.
Boczniaki są jednymi z niewielu gatunków grzybów, które z powodzeniem można uprawiać samodzielnie. Hodowla boczniaków nie wymaga dużego wysiłku, jest łatwa nawet dla początkujących, co przekłada się na coraz większe zainteresowanie tematem. Na rynku jest kupić można gotowe podłoże, z którego wyrastają boczniaki. Są to tzw. baloty, czyli sprasowane bele ze słomy, umieszczone w perforowanych foliowych workach, w całości przerośnięte grzybnią. To powoduje, że uprawa boczniaków jest widoczna już po 2 lub 3 tygodniach od zakupu grzybni. Wówczas można zbierać pierwsze plony.
Jakie wymagania ma taka uprawa? Dotyczą one zapewnienia: dostępu światła (oświetlenie) 12 godzin na dobę o natężeniu 600-800 luxów, dopływu świeżego powietrza, wilgotności wynoszącej 70-95 proc. w zależności od odmiany, fazy uprawy, temperatury i intensywności wietrzenia oraz parametrów powietrza zewnętrznego oraz temperatury dla większości odmian od 12 do 15 °C, Boczniak jest jednak dość tolerancyjny i niektóre odmiany dobrze plonują w temperaturze od 6 do 26 °C.
Szczegółowe zasady postępowania przy uprawie boczniaka trzeba wypracować w swoim obiekcie, w odniesieniu do danej odmiany z uwzględnieniem pory roku i pogody panującej na zewnątrz.
Grillowane boczniaki
Składniki
- 250 g boczniaków
- 3 łyżki oliwy
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 2 ząbki czosnku
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
Sposób przygotowania
Boczniaki pokroić na mniejsze kawałki. Położyć na średnio rozgrzanej patelni – grillowej lub zwykłej – i podgrzewać na umiarkowanym ogniu przez około 3 minuty z każdej strony, aż grzyby zmiękną. Doprawić solą.
W miseczce wymieszać oliwę, natkę pietruszki i czosnek, dodać sól i taką mieszanką smarować boczniaki, smażąc je przez kilkanaście sekund z każdej strony. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
Boczniaki można podawać ułożone na przykład na rukoli wymieszanej z winegretem, posypane zrumienionymi orzeszkami pinii, tartym parmezanem.