Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Trwa prezentacja tradycyjnych przepisów zaczerpniętych ze świętokrzyskiej wsi. Niech będzie ona inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Chała Pińczowska
Wydrukuj przepisSkładniki
- 1/2 kg mąki tortowej
- 2,5 dag drożdży
- 250 ml mleka
- 15 dag cukru
- 5 jajek
- 20 dag masła
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru pudru
Sposób przygotowania
Drożdże utrzeć z łyżką cukru, łyżką mąki i 5 łyżkami ciepłego mleka. Pozostawić do wyrośnięcia. Resztę mąki przesiać do miski, zrobić w środku dołek, dodać utarte z cukrem żółtka, wyrośnięty rozczyn drożdżowy i ciepłe mleko. Wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie odstawało od ręki, dopiero wtedy dodać roztopione masło i dalej wyrabiać. Ciasto nakryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto podzielić na części, formować z nich wałeczki i uplatać z nich „warkocze”. Końce należy dobrze zlepić i całość zostawić do wyrośnięcia. Przed włożeniem do piekarnika należy posmarować „warkocze” ubitymi białkami i posypać kruszonką (trochę masła, cukru i mąki ucierać dłońmi, aby zrobiły się kuleczki). Piec w piekarniku nagrzanym do 180 ̊C ok. 30-35 minut. Można sprawdzać patyczkiem, czy są upieczone. Spożywać z mlekiem lub z kakao.
Przepis podały: Teresa Kozioł i Grażyna Pasternak z Bogucic.