Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Tradycyjny chrust smaży się w czasie karnawału, a szczególnie w tłusty czwartek. Ale tak naprawdę jest to przysmak, który można zrobić o każdej porze roku i będzie pasował jako przekąska do oglądanego wieczorem filmu, jako deser do kawy.
Chrust
Wydrukuj przepisSkładniki
- 1/2 kg mąki pszennej
- 2 łyżki masła
- 3 żółtka
- cukier waniliowy
- 2 łyżki cukru zwykłego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- olej lub smalec do smażenia
Sposób przygotowania
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło i posiekać, dodać resztę składników i zagniatać ciasto tak, żeby można rozwałkować. Rozwałkowany placek pokroić na pasy, a potem na skośne kawałki w kształcie rombu. Zrobić dziurkę na środku i przeciągnąć jeden róg. Tak ukształtowane chrusty smażyć na złoty kolor.
Przepis podała Alicja Mazur, członkini KGW Kalinki z Brzozowej.