Koło Gospodyń Wiejskich Domaszowianie wystąpi w sobotę, 18 maja, na Majowych Śpiewach przy kapliczce nad brzegiem stawu obok dworku Stefana Żeromskiego. Tradycję nabożeństw majowych kontynuuje w Ciekotach Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom.
– Nasze koło zostało zaproszone na Majowe Śpiewy, podobnie jak inne koła z tego terenu, ponieważ nabożeństwa majowe w plenerze, pod krzyżem czy kapliczką są nie tylko polską, ale i świętokrzyską tradycją, kultywowaną od XIX wieku. Co tydzień w sobotę i niedzielę inni ludowi artyści zapewniają oprawę artystyczną dla nabożeństwa majowego. My zaprezentujemy się publiczności w najbliższą sobotę, 18 maja, o godzinie 16 – mówi Ewa Papież, jedna z 12 gospodyń, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Domaszowicach, którego kierownikiem jest Edward Papież.
Jak mówi pani Ewa, przy kapliczce Domaszowianie, którzy odnoszą sukcesy w swojej działalności artystycznej, zaprezentują kilka okolicznościowych pieśni maryjnych. Wśród nich będzie jedna z najbardziej znanych pieśni zatytułowana „Chwalcie łąki umajone”.
Nabożeństwo majowe przy kapliczce w Ciekotach także w tym roku cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i wielu turystów odwiedzających region.
– Jako ludowe zespoły kultywujemy tradycję. Wszyscy artyści występują w ludowych strojach – dodaje Ewa Papież.
Przypomnijmy, w tegorocznym śpiewaniu wystąpią zespoły ludowe i Koła Gospodyń Wiejskich:
w sobotę, 18 maja – Majowe Śpiewy z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich Domaszowianie;
w niedzielę, 19 maja – z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich Kopcowianki i Nowe Masłowianki;
w sobotę, 25 maja – z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich Barczanki i Dąbrowianki.