Pozytywne działanie sosny na ludzki organizm doceniali już nasi przodkowie. Herbatę z sosnowych igieł parzono na infekcje nosa i zatok oraz w celu wzmocnienia organizmu. Świeży napar miał też uchronić przed zachorowaniem na szkorbut. Jesienią warto sięgnąć po skarby natury.
Igły sosnowe są cenione w medycynie naturalnej, ponieważ zawierają mnóstwo witaminy C, olejki eteryczne, sole mineralne, garbniki i flawonoidy. Produkty z sosny sprawdzają się w leczeniu wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych. Podczas jesiennego spaceru po lesie, warto zebrać świeże sosnowe igliwie.
Ciasteczka sosnowe
Składniki: ½ szklanki igieł sosnowych, 225 g masła, ½ szklanki cukru, 2 łyżeczki startej skórki pomarańczowej, szczypta soli, 2 szklanki mąki pszennej.
Sposób przygotowania: Igły rozdrabniamy, najlepiej w blenderze lub młynku do mielenia kawy. Jeżeli pozostały jakieś większe części, usuwamy je. W dużej misce mieszamy zmielone igły, miękkie masło, cukier, skórkę pomarańczową i sól. Kiedy masa będzie już gładka, dodajemy partiami mąkę i zagniatamy ciasto. Jeżeli jest zbyt luźne, podsypujemy je mąką. Ciasto dzielimy na dwie części. Z każdej z nich rolujemy wałek o średnicy 3 cm. Wałki zawijamy w folię i schładzamy w lodówce. Piekarnik rozgrzewamy do 180°C. Wyjmujemy ciasto z lodówki. Każdy wałek kroimy na krążki o grubości około 0,5 cm. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 10 minut, aż brzegi ciasteczek lekko się zarumienią.
Przepis podała: Bogumiła Grabowska (archiwum Lasów Państwowych).