Nadchodzi czas na smakołyki z lasu. Wśród darów natury w czerwcu znajdziemy poziomkę – zdrowy, pyszny i pachnący owoc, który ma zastosowanie w domowej apteczce natury i kuchni. Jak pożytecznie wykorzystać jej właściwości?
Poziomka leśna to wieloletnia bylina, pospolita na terenie całego kraju, która rośnie na słonecznych polanach, porębach, przy leśnych drogach i na obrzeżach lasu. Ma bardzo słodkie i aromatyczne owoce. Można je jeść na surowo lub w postaci przetworów. Są bogatym źródłem witamin, a zwłaszcza witaminy C. Nie nadają się na przechowywanie nawet, ponieważ szybko pleśnieją i tracą cenny. Chcąc przechować je dłużej, można je zamrozić lub ususzyć. Po rozmrożeniu nadają się do ciast, kremów i deserów lodowych, można również wzbogacić nimi dania mięsne i sosy, a suszone owoce będą świetnym uzupełnieniem herbat i naparów.
Poziomka jest rośliną leczniczą, wykorzystywaną jako produkt zielarski. W medycynie ludowej stosowano przede wszystkim liście poziomki, mające właściwości oczyszczające i neutralizujące toksyny. Działają także wzmacniająco na naczynia krwionośne oraz łagodzą stany zapalne błon śluzowych. Napar z liści poziomek dostarcza cennych antyoksydantów, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Reguluje także przemianę materii i korzystnie działa na skórę.
Liście poziomki stosuje się także jako przyprawę. Można dodawać je do aromatyzowania wina, nalewek, herbat oraz pieczonych i duszonych mięs. Nadają potrawie delikatny, słodkawy i wyraźnie leśny smak i zapach.
Młode, zdrowe liście można zbierać przez cały okres wegetacji rośliny, ścinamy je bez ogonków; suszymy w warunkach naturalnych, ale w temperaturze nie przekraczającej 35°C, ponieważ mogą stracić swoje lecznicze właściwości. Poziomki mają bardzo intensywny, charakterystyczny smak i niezapomniany aromat. Aby móc w pełni je docenić i jak najlepiej wykorzystać czas na zbiór, należy wybrać się do lasu wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, zanim pokryje je rosa.
Ciasto z poziomkami
Składniki: 3 jajka, 1 szklanka cukru, 2 szklanki mąki, 4 łyżki oleju, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody, cukier wanilinowy, 500 1g poziomek, cukier puder.
Sposób przygotowania: Wszystkie składniki (oprócz owoców i cukru pudru) wymieszać w dużej misce. Owoce dzielimy na trzy części. Do wyrobionego ciasta dodajemy ostrożnie 2/3 przygotowanych poziomek. Delikatnie mieszamy i całość wykładamy na blachę średniej wielkości, a następnie wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika. Po 10 minutach ciasto należy wyjąć i obsypać pozostałą częścią owoców. Piec jeszcze 30-35 minut w temperaturze 180°C. Podajemy posypane cukrem pudrem.
Przepis na ciasto z poziomkami to lekko zmodyfikowana wersja deseru, na którą przepis zdradził Bartłomiej Barański (archiwum Lasów Państwowych).