We wrześniu rozpoczyna się zbiór owoców dzikiej róży. Trwa nawet do zimy. Warto zebrać owoce i wypróbować przepisy na różane przetwory. Dzika róża ma nam bowiem do zaoferowania wiele – jest nie tylko przysmakiem, naturalnym kosmetykiem, ale i antybiotykiem. – Tak jak wiele innych jesiennych owoców to prawdziwy skarb natury, po który warto sięgnąć – mówi Olga Chaińska, dietetyk kliniczny.
Owoce dzikiej róży zbiera się w okresie od września do zimy. Po zbiorach owoce najczęściej poddaje się suszeniu. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się zarówno płatki róży, jak i owoce.
Dzika róża to krzew rosnący na terenie całej Europy, Azji Mniejszej i Północnej Afryki. Krzew osiąga wysokość około 3 m, a charakterystyczne czerwone owoce o wrzecionowatym kształcie są wykorzystywane zarówno w kuchni, kosmetologii, jak i we wspomaganiu zdrowia.
Dlaczego dzika róża jest tak cenna? – Ponieważ wysoka zawartość witaminy zawarta w jej owocach jest 100 razy wyższa niż np. w jabłkach i sięga wartość około 300 mg w 100 g owocu. Nektary różane są wykorzystywane do witaminizowania produktów ubogich w kwas L-askorbinowy. Oprócz tego owce dzikiej róży zawierają witaminy z grupy B, A, E i K, polifenole o działaniu antyoksydacyjnym, a także związek należący do grupy galaktolipidów. Galaktolipid dzikiej róży ma działanie łagodzące stany zapalne. – Nie trzeba chyba bardziej zachęcać do sięgnięcia po ten owoc – mówi dietetyk.
Źródłem cennych składników jest także olej wytłaczany z płatków i nasion dzikiej róży. Wykorzystywany jest do celów kosmetycznych. Na skórę działa łagodząco, rozjaśniająco i nawilżająco. Co jeszcze można z niej przyrządzić?
Przepis na herbatę z dzikiej roży
Herbatę z dzikiej róży można przygotować samodzielnie w domu. Zebrane owoce wystarczy wysuszyć w piekarniku, w temperaturze 75-80 stopni Celsjusza przez około 3 godziny. Tak wysuszone owoce należy zalać gorącą wodą i odstawić na kilka godzin. Przed podaniem herbatę można podgrzać.
Wino z dzikiej róży
Składniki
- 5 kg owoców dzikiej róży
- 2,5 kg cukru
- 5 l wody
Sposób przygotowania
Wino z dzikiej róży przygotowuje się podobnie, jak wino z innych owoców. Wystarczą owoce, cukier, woda, aby cieszyć się jego smakiem.
Najpierw należy sporządzić syrop cukrowy, tj. rozpuścić 2,5 kg cukru w 5 l przegotowanej wody. Po przestygnięciu zalewa się nim owoce, np. w dużej butli, którą korkuje się korkiem z rurką fermentacyjną. Dzięki rurce fermentacyjnej, w której znajduje się woda oddzielająca ciecz od środowiska zewnętrznego – do mieszanki nie przedostaną się niepożądane składniki, natomiast nadmiar gazów powstałych w procesie fermentacji uwolni się na zewnątrz.
Korek z rurką wymienia się na korek z jałowej waty po 3 tygodniach. Po 2 miesiącach należy wino przy pomocy specjalnej gumowej rurki przelać z dużego naczynia do mniejszych. Wino ściągnięte z butli powinno leżakować w butelkach, do których zostało przelane przez 3 miesiące.