Czerwiec w polu to miesiąc najintensywniejszej wegetacji oraz czas na walkę z chorobami i szkodnikami. Rolnicy chronią przede wszystkim liść flagowy i kłos ze zbóż ozimych i pszenicy jarej, gdyż to one decydują w dużej mierze o wysokości i jakości plonu.
W czerwcu chroni się ziemniaki przed stonką ziemniaczaną, bobik przed mszycami, a zboża przed skrzypionką i mszycą, których żerowanie znacznie zmniejsza plony.
Czerwiec to miesiąc intensywnej ochrony roślin zbożowych – jarych i ozimych. Przede wszystkim prowadzi się systematyczny monitoring pól względem mączniaka, rdzy, septoriozy występującej u pszenicy ozimej i pszenżyta oraz skrzypionki zbożowej – w zbożach jarych. Dopiero w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości stosuje się środki ochrony roślin.
Na plantacjach ziemniaków, gdzie mogą wystąpić warunki do rozwoju zarazy ziemniaczanej, przeprowadza się zapobiegawczo opryski fungicydem kontaktowym.
W burakach mogą pojawić się mszyce, śmietka ćwiklanka, pchełki i drobnica burakowa. Ich zwalczanie można połączyć z dolistnym dokarmianiem mocznikiem, a także nawozami mikroelementowymi.
Użycie insektycydów na mszycę i inne szkodniki w roślinach strączkowych można łączyć z dolistnym dokarmianiem mikroelementami, które stosuje się na wszystkie strączkowe.