Daleszycka szynka z beczki wpisana została na Listę Produktów Tradycyjnych województwa świętokrzyskiego w 2016 roku. Tradycja jej wyrobu sięga 50 lat. Ustalając świąteczne menu, warto wziąć pod uwagę jej zakup.
Wygląda i smakuje wyśmienicie. Szynka wieprzowa ma okrywę tłuszczową z jednej strony, jest osznurowana, z widocznym liściem laurowym pod sznurkiem. Wędzona w wędzarni ma piękną ciemnobrązową barwę na zewnątrz, a w środku ma kolor od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego. Jest soczysta i krucha.
Skąd tradycja jej wyrobu? Od wielu lat tradycyjny chów trzody chlewnej był głównym zajęciem wielu mieszkańców na terenie Daleszyc i okolicznych sołectw. Tucz oparty był na podstawowej paszy tj. ziemniaki z otrębami, plewami, kapustą, pokrzywami, co powodowało bardzo dobrą jakość mięsa. Z rolnictwa trudno byłoby utrzymać się wielu rodzinom ze względu na słabą jakość tutejszych gleb, dlatego od dawna w Daleszycach rozwijało się rzemiosło i drobna wytwórczość, w tym wędliniarstwo.
Popularnym wyrobem wędliniarskim na tych terenach jest daleszycka szynka z beczki. Przygotowywana jest od ponad 50 lat na bazie naturalnych surowców i w oparciu o tradycyjną recepturę. Swój smak zawdzięcza doskonałej jakości mięsu i przyprawom naturalnym stosowanym do peklowania mięsa oraz sposobie konserwacji poprzez wędzenie tradycyjnym sposobem w komorze wędzarniczej opalanej drewnem drzew liściastych. To właśnie ten proces nadaje wędzonce charakterystyczny smak i zapach oraz barwę.
Metody produkcji szynki daleszyckiej są przekazywane od wielu lat z pokolenia na pokolenie. Taką szynkę z beczki gospodynie z Daleszyc dawniej przygotowywały tylko na większe święta, obecnie dostępna jest na co dzień i cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale również odwiedzających te tereny.