Dżem z szyszek sosny, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Bebelno uznany został za najlepsze danie regionalne w kategorii produkty regionalne pochodzenia roślinnego. Ma oryginalny smak i zapach. Przepis na taki smakołyk jest bardzo prosty.
Autorką dżemu z szyszek sosny jest Beata Kozieł z Koła Gospodyń Wiejskich Bebelno.
– Warto go przyrządzić. Nie jest to trudne, a smak i zapach dżemu z szyszek sosny z pewnością zaskoczy smakoszy – mówiła podczas Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, na którym jej smakołyk zajął pierwsze miejsce w kategorii produkty regionalne pochodzenia roślinnego – mówiła Beata Kozieł.
Jak zrobić taki dżem?
Sosnowe szyszki zebrane w lesie, należy obrać z szypułek, następnie opłukać i zalać posłodzoną wodą w proporcjach: 1 litr wody i 1 kilogram cukru na kilogram szyszek. Można również dodać sok z cytryny do smaku. Następnie przez około 40 minut gotować i potem odstawić na kilka godzin, najlepiej na noc. Następnego dnia znowu gotować na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu, przez około 2 godziny. Tę czynność powtórzyć trzeba jeszcze kolejnego dnia – wówczas uzyska on odpowiednią konsystencję. Gorący dżem przełożyć do słoików.
Jak mówi Beata Kozieł, taki dżem ma smak porównywalny z syropem sosnowym. Jest pyszny. Oprócz tego, że jest smaczny, ma także właściwości lecznicze. Pomaga szczególnie przy leczeniu schorzeń dróg oddechowych – podkreśliła.