W poniedziałek, 7 listopada, swój dzień będzie miał kotlet schabowy – potrawa, która niezmiennie króluje w polskiej kuchni. Przepis na wyjątkowo smacznego „schaboszczaka” mają panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki z Kowali w gminie Nowiny.
W listopadzie można się delektować nie tylko smakiem gęsiny, ale i zasiadać do stołu, na którym podany będzie schabowy, bowiem 7 listopada w kalendarzu zapisany jest Dzień Kotleta Schabowego. To potrawa szczególnie ulubiona przez Polaków, a jej tradycja sięga końca XIX wieku i wiąże się ściśle z popularyzacją chowu świń na naszej wsi.
Kotlet schabowy wciąż ma ogromną rzeszę smakoszy. Co to za kotlet i z jakiego mięsa smakuje najlepiej?
– Najważniejsze jest oczywiście mięso, czyli wieprzowina z naturalnie karmionej świnki. Najlepsze kotlety wykrawa się ze środkowej części schabu – mówi Barbara Misztal z KGW Kowalanki. Jak dodaje gospodyni, wieprzowina to jeden z filarów polskiej kuchni, stąd tak duża popularność.
Według danych z Powszechnego Spisu Rolnego 2020, pogłowie świń w gospodarstwach rolnych na terenie województwa świętokrzyskiego wyniosło 216 tysięcy sztuk, w tym loch odnotowano 21 tysięcy sztuk. W ciągu dziesięciolecia 2010-2020 w pogłowiu świń odnotowano głęboki spadek o 166 tysięcy sztuk (o 43,4 proc.), w tym loch ubyło o 23 tysięcy sztuk (o 52,3 proc.).
Podobnie głęboki spadek pogłowia świń odnotowano w kraju (ogółem o 26,8 proc., w tym loch o 42,8 proc.). Spadek pogłowia świń wynikał głównie z niskiej opłacalności tuczu i występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), natomiast na redukcję pogłowia loch wpłynęła przede wszystkim popularyzacja systemu nakładczego w chowie świń.
– Ważne jest, aby mięso było doskonale przerośnięte tłuszczem, który jest nośnikiem smaku. Kotlety z okrywą tłuszczową idealnie nadają się nie tylko do smażenia, ale i zapiekania. Lekko posolony i doprawiony pieprzem pokrojony w plastry schab zamarynować trzeba poprzedniego dnia w cebuli i czosnku, przekładając nimi poszczególne kotlety, a na koniec zalewając mlekiem.
Po leżakowaniu w takiej marynacie zyskają lepszy smak, będą bardziej kruche i soczyste. Kolejny etap to panierowanie w mące, jajku i bułce tartej oraz smażenie. Zasada jest taka, mięso wieprzowe smaży się na tłuszczu wieprzowym – podaje przepis na najsmaczniejszego schabowego Kowalanka.
Jak dodaje, tak przygotowane kotlety to wyśmienite danie na rodzinny obiad, także odświętny. Znakomicie skomponują się ze schabowymi na talerzu gotowane ziemniakiZiemniak (Solanum tuberosum L.) - gatunek rośliny należąc... More oraz surówka z kiszonej kapustyKapusta (Brassica L.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny ... More z dodatkiem marchwiMarchew zwyczajna S. carota. Jej podgatunek typowy (subsp.... More i jabłkaJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More oraz oliwy.
– Prawie 200 takich kotletów usmażyły Kowalanki na jubileusz 70-lecia naszych strażaków z OSP Kowala. Wszystkim bardzo smakowały i szybko zniknęły z półmisków – mówi Barbara Misztal.