W roku 2024 Dzień Naleśnika przypada w piątek, 2 lutego. To proste danie można zjeść na śniadanie, obiad i kolację. Uniwersalizm naleśnika idzie jeszcze dalej, bo da się go przyrządzić na słono, a także na słodko.
Mąka, mleko i jajko, czyli wszystko, co znajdziemy w każdym domu, wystarczy do przygotowania naleśnika – okrągłego, cienkiego i płaskiego placka smażonego na gorącej patelni na oleju lub maśle.
Składniki: 2 szklanki mleka, 1 szklanka wody, 2 jajka, 2 szklanki mąki, 2 łyżki oleju, szczypta soli.
Sposób przygotowania: Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe dokładnie wymieszać lub zmiksować, pozostawić ciasto na 30 minut, żeby dojrzało. Po tym czasie powinno mieć konsystencję dość gęstej śmietany.
Patelnię (najlepiej taką przeznaczoną do smażenia naleśników, z niskimi brzegami) rozgrzać. Posmarować cienko olejem – używając do tego silikonowego pędzelka. Można też pocierać patelnię kawałkiem słoniny nadzianym na widelec.
Na patelnię wylewać ciasto naleśnikowe i rozprowadzać je, poruszając patelnią okrężnymi ruchami. Im cieńsza warstwa, tym lepsze naleśniki.
Obrócić naleśnik. Po lekkim zrumienieniu z obu stron naleśnik odkładać na talerz i smażyć kolejny.
Po lekkim przestudzeniu naleśniki nadziewamy przygotowanym wcześniej farszem. Nadziane naleśniki można ponownie podsmażyć.