25 sierpnia obchodzimy Dzień Polskiej Żywności. Święto ustanowione w 2013 r. z inicjatywy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” ma na celu uświadomienie, jak bogata jest oferta rodzimych producentów żywności. Ile żywności produkuje się w Świętokrzyskiem?
Według danych Urzędu Statystycznego w Kielcach za 2021 r. w województwie świętokrzyskim wyprodukowano 832,5 tys. t żyta, pszenicy i pszenżyta. Ziemniaków 352,4 tys. t, buraków cukrowych 148,1 tys. t, a roślin oleistych 70,2 tys. t.
W naszym regionie zbiera się również owoce z krzewów owocowych i plantacji jagodowych. Najwięcej porzeczek, truskawek, malin, borówek, aronii, agrestu i winorośli oraz orzechów laskowych.
Ile sztuk bydła hoduje się w naszym regionie oraz jakie były w 2021 r. przeciętne ceny skupu produktów rolnych obrazuje infografika opracowana przez Urząd Statystyczny w Kielcach.
Warto wiedzieć, że z roku na rok coraz większą uwagę zwracamy na to, skąd pochodzi jedzenie i jak długą drogę przebywa, zanim trafi na stół. Szukamy miejsc, gdzie możemy się zaopatrzyć w sprawdzoną i zdrową żywność.
W jaki sposób poznać, że produkt pochodzi z Polski? Aby łatwiej identyfikować żywność z polskich surowców opracowano zasady jej oznakowania. „Produkt polski” – taki znak muszą mieć produkty z surowców wytworzonych na terenie Polski, z tym, że w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników w ilości do 25 proc. masy tych produktów, ale pod warunkiem, że składniki takie nie są wytwarzane w kraju.
Konsumenckie wybory są wsparciem dla polskiego rolnictwa i gospodarki.