Na wsiach powietrze i woda będą czystsze, dzięki dobrym praktykom rolników. Mogą oni też liczyć na dopłaty w ramach ekoschematów, nowych płatności w ramach płatności bezpośrednich w latach 2023-2027.
Ekoschematy mają na celu zachęcenie rolników do realizacji korzystnych praktyk dla środowiska i klimatu, a jednocześnie wsparcia przejścia na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo.
Piotr Witczak, kierownik działu technologii produkcji rolniczej w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, mówi o najczęstszych błędach rolników i o tym, jak można je wyeliminować, a przy tym skorzystać z dopłat do dobrych praktyk.
– Jednym z lekceważonych problemów jest niewłaściwe przechowywanie nawozów naturalnych, w nieizolowanych pojemnikach, co powodować może odcieki na wody podziemne i ich zanieczyszczanie.
Specjalista informuje, że za szybkie wymieszanie obornika z glebą, w ciągu pierwszych 12 godzin od przywiezienia na plantację, rolnik będzie mógł pozyskać 200 zł za hektar w ARMiR. Będzie to możliwe w przyszłym roku w ramach Ekoschematów 2023. Podobna dopłata przysługuje tym, którzy szybko wymieszają gnojowicę z glebą.
Jak dodaje, szybkie wymieszanie nawozów naturalnych ma też zapobiegać wydzielaniu się gazów cieplarniach i nieprzyjemnego zapachu.
Szczegóły odnośnie dopłat i dobrych praktyk rolnicy mogą zdobyć w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.