Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Farsz z zakwaszanych ziemniaków, zwany również kapustą z ziemniaków, jest produktem znanym w Osinach, jak i okolicznych przysiółkach. Na słabych ziemiach sadzono głównie ziemniaki, a w każdym gospodarstwie była krowa żywicielka dostarczająca mleko. Z mleka pozyskiwano śmietanę, robiono masło, ser. Gdy rozpoczynał się przednówek z zapasów w spiżarniach zostawały tylko stare, często już przemrożone ziemniaki. Każdy produkt starano się wykorzystać, aby przeczekać najgorszy czas. I tak w obliczu głodu zaczęto stare ziemniaki zakwaszać serwatką uzyskaną po wyrobie sera i wykorzystywać do robienia tzw. „kapusty z ziemniaków”. Farsz wzbogacano w zależności od zasobów spiżarni, dodając okrasę z boczku, cebulę lub grzyby.
Składniki: ziemniaki (mogą być nawet przemarznięte), cebula, boczek lub słonina, serwatka mleka krowiego, przyprawy: sól, pieprz, pieprz ziołowy.
Sposób przygotowania: Ziemniaki dobrze umyć i wydłubać oczka, nie obierać. Poszatkować tasakiem na drobną kostkę i zalać serwatką z mleka krowiego na całą noc (serwatka musi zakryć ziemniaki). Rano odcedzić serwatkę, a ziemniaki ugotować w słonej wodzie i odcedzić. Słoninę lub boczek pokroić w kostkę i podsmażyć z cebulą. Dodać do ugotowanych wcześniej ziemniaków, doprawić pieprzem i solą do smaku.
Przepis podało: Stowarzyszenie „Kuźnia Arcydzieł” z Osin.