Świeże są słodką przekąską i dodatkiem zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. W wersji suszonej to cenny składnik owsianki czy keksu. Co najważniejsze, dostępne o tej porze roku egzotyczne owoce zawierają cenne minerały, mikroelementy i witaminy. Warto hodować je w swoim ogrodzie.
To pora na figi czyli egzotyczne owoce drzewa figowego, inaczej zwanego figowcem pospolitym, który jest uznawany za jedno z najstarszych drzew na ziemi. Mają gruszkowaty kształt, są koloru zielonego, fioletowego lub brązowego.
Figi prawdopodobnie wywodzą się z Azji Mniejszej, jednak owoce te występują także w wielu innych miejscach na świecie, szczególnie w basenie Morza Śródziemnego.
W sklepach już od kilku miesięcy można je kupić w wersji świeżych owoców o fioletowej skórce, ale istnieją również czarne, żółte i zielone. Podstawowym warunkiem zjedzenia smacznej świeżej figi jest to, że musi być dojrzała. Dlatego najlepiej wybierać owoce o ciemnofioletowej skórce. Ich smak zależy od stopnia dojrzałości owocu, dojrzałe mają słodki smak i delikatną skórkę. Przed zjedzeniem trzeba je umyć, ale nie trzeba obierać fig ze skórki. Wystarczy pokroić je na ćwiartki.
Świeże figi to też wspaniały dodatek do wielu dań, takich jak: sałatki, mięsa i ciasta. Wybornie smakują z wyrazistymi serami i szynką parmeńską na ciepło. Są również doskonałym dodatkiem do deserów lodowych czy tortu Pavlova.
Zarówno świeże, jak i suszone figi są owocami wysokokalorycznymi z dużym indeksem glikemicznym. Jednak ich właściwości zdrowotne sprawiają, że nie powinniśmy z nich rezygnować, lecz pamiętać o zawartych w nich kaloriach i wliczać je w codzienny bilans energetyczny.
Zarówno świeże, jak i suszone figi zawierają witaminy z grupy B, wapń, potas i magnez. Poprawiają trawienie i zmniejszają zaparcia, mają działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo zmniejszają ryzyko chorób serca i pomagają w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Zawierają korzystny dla naszego zdrowia błonnik, który pomaga w pracy układu trawiennego. Figi działają też jak prebiotyk lub źródło pożywienia dla zdrowych bakterii żyjących w jelitach.
W naszym klimacie łatwej jednak o figi suszone, które otrzymuje się przez powolne suszenie w temperaturze około 50 °C. Tak przetworzone owoce na długo zachowują smak, wartości odżywcze oraz przydatność do spożycia, dzięki czemu stanowią atrakcyjny składnik wielu potraw.
Figi suszone zawierają również takie składniki jak: wapń, potas, magnez, fosfor, mangan, miedź i żelazo.
By figi trafiły do sklepów w dobrym stanie, zrywa się je jeszcze niedojrzałe, by dojrzały po zebraniu. Kupując figi, należy wybierać owoce dojrzałe, o jędrnej i nieuszkodzonej skórce. Figi nie nadają się do długiego przechowywania, dlatego należy je spożyć w ciągu dwóch dni od zakupu.
Figi można w Polsce uprawiać w ogrodach, ale mogą w nich przebywać raczej tylko sezonowo. Największym problemem w uprawie tej rośliny jest jej wrażliwość na niskie temperatury. Zalecana jest uprawa figi w doniczce, którą na zimę można przenieść do zimnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem.
Figa uprawiana w doniczce najczęściej przybiera formę krzewu i wymaga częstego przycinania, gdyż rośnie zbyt szybko. Doniczka powinna mieć średnicę w granicach 30 do 38 cm. Roślinie zapewnić trzeba stanowisko słoneczne i ciężką glebę z dodatkiem gliny. Gleba powinna mieć odczyn zasadowy i nie powinna być zbyt wilgotna.