Od marca do początków maja w lasach, parkach i przydomowych ogródkach zachwyca urodą i zapachem fiołek wonny, jeden z pierwszych zwiastunów wiosny lubiący cień i wilgoć. Ma wiele cennych właściwości dla zdrowia i urody.
Fiołek wonny jest niewielką byliną o drobnych, intensywnie pachnących kwiatach i dekoracyjnych sercowatych liściach. Rośnie dziko w zacienionych miejscach lasów, parków, ale można go uprawiać także w ogrodach.
– To roślina doskonała do uprawy w miejscach osłoniętych, w lekkim cieniu lub pod drzewami. Szybko się rozrasta tworząc zielone, pachnące kobierce. Występuje nie tylko w Europie, ale i dziko porasta obszary w Azji i północnej Afryce. W Polsce porasta obrzeża lasów, wilgotne zarośla oraz dostatecznie jasne tereny zadrzewione – mówi Ewa Brożyna z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej pod Świętym Krzyżem
Fiołek znany jest od starożytności i już wówczas uprawiany był ze względu na właściwości dekoracyjne oraz lecznicze oraz kosmetyczne. Fiołek wonny jest wieloletnią rośliną zielną, która dorasta do 15 cm wysokości. Z silnie rozrastających, płożących się kłączy, wyrastają rozety długoogonkowych, sercowatych liści o karbowanych krawędziach. Kwitnie wiosną, od marca do maja, a w sprzyjających warunkach powtarza kwitnienie w sierpniu lub wrześniu. Fiołek wonny ma szerokie zastosowanie zarówno dekoracyjne, jak i lecznicze.
– W ogrodzie fiołki mogą być sadzone na rabatach i klombach. Sprawdzają się jako rośliny na obwódki, a dzięki szybkiemu rozprzestrzenianiu pokrywają ziemię pięknym, zielonym kobiercem. Dobrze radzą sobie również wśród krzewów i drzew oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Podkreślają klimat ogrodów naturalistycznych oraz leśnych. Nadają się również do uprawy w skrzynkach, pojemnikach i donicach balkonowych.