Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Gęś nadziewana
Przepis na gęś nadziewaną przekazywany jest przez mieszkanki wsi Urzuty z pokolenia na pokolenie. Gęsi były hodowane niegdyś w każdym gospodarstwie w tym regionie. Pieczona nadziewana gęś stanowiła przysmak serwowany na obiad w niedzielę i święta.
Składniki: 1 średniej wielkości gęś.
Marynata: olej, majeranek, sól, pieprz, susz z warzyw, tj. marchew, pietruszka, seler, por.
Nadzienie: 40 dag wątróbki drobiowej, 3-4 bułki, 1 kostka masła, 2 szklanki mleka, pęczek natki pietruszki.
Sposób przygotowania: Składniki marynaty wymieszać, natrzeć nią gęś i marynować przez dobę. Wątróbkę drobno pokroić, dodać namoczone w mleku odciśnięte bułki, posiekaną natkę, masło i doprawić pieprzem oraz solą.
Składniki wyrobić i nadzieniem faszerować gęś. Piec w gęsiarce w piekarniku początkowo w 220℃, po godzinie obniżyć do 180℃. Na każdy kilogram należy liczyć 45 minut czasu pieczenia.
Przepis podało: Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Urzutach.