Jak skutecznie zwabić motyle do ogrodu i dlaczego należy zapraszać do nas skrzydlatych przyjaciół? Warto wyznaczyć miejsce na rabatę kwiatów dedykowaną specjalnie tym latającym owadom.
Motyle to klejnoty wśród owadów. Te cuda przyrody zachwycają najróżniejszymi wzorami, barwami i kształtami skrzydeł. Barwy na skrzydłach motyli układają się często w charakterystyczny rysunek. U żadnej grupy zwierząt nie spotyka się takiej różnorodności. Na świecie żyje około 170 tysięcy gatunków motyli, a tylko w Polsce występuje ich aż 3156 gatunków z 73 rodzin, z czego 163 to motyle dzienne.
Większość motyli odżywia się nektarem kwiatów, przy okazji je zapylając. Jednak ich rola w zapylaniu kwiatów nie jest tak istotna jak pszczół czy trzmieli. Są jednak rośliny, które wyspecjalizowały się w wytwarzaniu kwiatów dostosowanych do zapylenia właśnie przez motyle. Są to np. kielisznik, wiesiołek lepnica, wiciokrzew czy podkolan.
Niestety działalność człowieka szybko niszczy naturalne siedliska motyli. Wielogatunkowe lasy zastępowane są przez jednogatunkowe rzędowe nasadzenia drzew iglastych, z pól znikają miedze, a kwieciste łąki zamieniają się w monokulturowe uprawy.
Motyle kryją się więc na tzw. nieużytkach – ostatnich dzikich łąkach i zaroślach oraz w przydomowych ogrodach. Wielu gatunkom motyli grozi wyginięcie.
Motyle ominą nasz ogród, jeśli nie znajdą w nim kwiatów oraz roślin, na których mogłyby żerować ich gąsienice. Warto wyznaczyć część ogrodu i stworzyć w nim motyli azyl. Wiele różnych gatunków motyli pojawi się w naszym ogrodzie jeśli pozostawimy nawet niewielki fragment nie koszonego trawnika. W krótkim czasie wyrosną na nim kwitnące rośliny, o których istnieniu nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Szybko powstanie naturalna łąka kwietna – będzie ona wabić motyle do naszego ogrodu.
Warto jednak zaprosić motyle do naszego ogrodu. Aby odwiedzały nas, zapylały kwiaty i zachwycały urodą, wyznaczyć miejsce na rabatę kwiatów dedykowaną specjalnie tym latającym owadom. Powinno być ona na tyle duża, by owady były w stanie odbywać nad nim wystarczająco długie loty. Optymalne wymiary to 1 x 2 metry.
Komponując rabatę dla motyli, trzeba wiedzieć, iż dorosłe motyle żywią się głównie nektarem kwiatów i najchętniej odwiedzają odmiany rurkowate oraz o długim kielichu. By zachęcić je do odwiedzin w przydomowym ogródku, warto postawić na rośliny w jaskrawych kolorach. Najlepszym rozwiązaniem będą te, które kwitną od początku wiosny aż do końca jesieni. Takie kwiaty będą dostarczały motylom pokarmu przez długi czas, zdobiąc jednocześnie ogród.
Chcąc je zwabić, na rabacie można zasadzić między innymi kwiaty wrzośca krwistego. To roślina o licznych dzwonkowatych kwiatach bogatych w nektar. Jest ona łatwa w uprawie i tworzy gęste, zwarte kobierce. Motyle równie chętnie odwiedzają pierwiosnki, których cechą charakterystyczną są atrakcyjne, kolorowe kwiaty. Rośliny te preferują wilgotną ziemię i lekkie zacienienie. Nie są one problematyczne w uprawie. Do gatunków lubianych przez motyle zaliczają się również foksy skrzydlaste oraz wiechowate. Pierwsze z nich są niskie i kwitną w kwietniu oraz maju. Drugie cechują się natomiast pięknym, słodkim zapachem, a okres ich kwitnienia przypada na sezon letni.
Trzeba pamiętać, że motyle są bardzo wrażliwe na nawozy sztuczne oraz chemiczne środki ochrony roślin. Stosując te preparaty w nadmiarze niszczymy dorosłe motyle i ich gąsienice. Nie da się całkowicie zrezygnować z chemii w ogrodzie, należy ją ograniczyć i stosować racjonalnie. Chemiczne środki ochrony roślin należy stosować ściśle według zaleceń producenta – podanych na etykiecie, instrukcji stosowania. Nawozy chemiczne można zastąpić nawozami organicznymi, obornikiem lub kompostem.
Wiosenne kwiaty wabiące motyle
- fiołek wonny,
- smagliczka,
- żagwin,
- lewkonia,
- pierwiosnek,
- śliwa tarnina,
- cebulica syberyjska,
- sasanka alpejska,
- forsycja,
- lilak.
Jesienne kwiaty wabiące motyle
- aster,
- rozchodnik,
- nawłoć,
- tojeść orszenilowata,
- wrzos pospolity.
Letnie kwiaty wabiące motyle
- gęsiówka,
- zawciąg,
- ubiorek,
- niezapominajka,
- draiakiew,
- nasturcja,
- lebiodka,
- budleja Dawida,
- hyzop,
- lawenda,
- suchodrzew i wiciokrzew,
- mięta,
- kocimiętka,
- werbena,
- rudbekia,
- krwawnica,
- tulipanowiec,
- pęcherznica,
- jeżówka purpurowa,
- floks.