Warzywa w małych gospodarstwach rolnych można przechowywać na wiele sposobów. Nadal stosuje się dołowanie, kopcowanie lub magazynowanie w budynkach gospodarskich adaptowanych do tego celu. Przez kilka miesięcy przechowywać można: buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, cebulę, pory czy kapustę.
W większych gospodarstwach korzysta się ze specjalistycznych przechowalni, chłodni lub chłodni z kontrolowaną atmosferą.
Najczęstszym sposobem przechowywania buraków ćwikłowych jest ich kopcowanie.
– Zbiór buraków dobrze jest przeprowadzić przed wystąpieniem przymrozków jesiennych. Optymalne warunki to temperatura: 1-2 stopnie Celsjusza, wilgotność 95-98 proc. Najlepiej przechowują się korzenie o średnicy 7-10 cm z liśćmi przyciętymi na długość do 1 cm. Korzeni nie należy przycinać. Dla buraków zalecane są rowy o głębokości 20-30 cm i szerokości 100-120 cm. Z korzeni usypuje się pryzmę na wysokość 100 centymetrów, okrywając je cienką warstwą wilgotnej ziemi lub piasku. Po schłodzeniu korzeni w pryzmie do temperatury 1 stopnia Celsjusza pogrubia się warstwę ziemi do 1-0-15 cm i przykrywa warstwą słomy grubości 20-30 cm, przysypując ją następnie warstwą ziemi na grubość 15-20 cm. W czasie długotrwałych silnych mrozów można okryć pryzmę dodatkową warstwą słomy lub innym materiałem. W ten sposób buraki można przechowywać do końca marca – informuje Anna Chmiel ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Jak wyjaśnia ekspert, buraki można też składować w przechowalniach, w pryzmach o szerokości u podstawy 120 i 80 cm w górnej warstwie, wysokości do 100 cm – bez wentylacji lub luzem z aktywną wentylacją. Pryzma powinna być okryta wilgotnym piaskiem. W chłodni buraki można przechowywać w skrzynkach z tworzyw sztucznych o pojemności 20 kg lub w skrzyniopaletach o pojemności 400-600 kg. W chłodni można przechowywać buraki przez okres ośmiu miesięcy przy zachowaniu optymalnych warunków.