Ostatnie dwudziestolecie było najlepszym okresem w historii polskiej wsi, wynika z najnowszego raportu, w którym ukazywane są zmiany społeczne, techniczne, technologiczne i jakościowe, jakie dokonują się na terenie obszarów wiejskich w Polsce. Raport „Polska wieś 2024″ poświęcony jest 20-leciu naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Jak żyje się na polskiej wsi?
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa zaprezentowała wydawnictwo z 15 maja 2024 roku. Przeprowadzona w nim analiza i porównanie różnych aspektów życia na obszarach wiejskich w ciągu ostatnich 20 lat możliwa była dzięki porównaniu danych z Narodowych Spisów Powszechnych, przeprowadzonych w latach 2002, 2011 i 2021.
Jaki obraz polskiej wsi rysuje się w najnowszym raporcie? Jak zmieniła się nasza wieś i jak wypada na tle terenów wiejskich w kartach Unii Europejskiej?
– Raport analizuje bardzo wiele aspektów życia mieszkańców wsi, z których najbardziej istotne zmiany dotyczą: liczby ludności wiejskiej, zatrudnienia na wsi, struktury wiekowej i starzenia się mieszkańców wsi, aktywności zawodowej w porównaniu do mieszkańców miast czy zmiany źródeł i poziomu dochodów mieszkańców wsi. Zmiany te wymagają dokładnej analizy – mówi dr hab. ekonomii Sławomir Pastuszka, naukowiec z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i zapowiada dyskusje na naszych łamach.
Jakie wnioski płyną z raportu? Zdaniem jego autorów: ostatnie dwudziestolecie było najlepszym okres w historii polskiej wsi. Nigdy jeszcze tak wielu jej mieszkańców nie żyło na tak dobrym poziomie. Na ten stan rzeczy i sytuację ludności wiejskiej, w tym rolników, bardzo istotny wpływ miała akcesja Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślają autorzy raportu, w dużej mierze to właśnie dzięki temu członkostwu zwiększyły się dochody rolników i zmniejszyły się różnice w warunkach życia ludności wiejskiej i miejskiej. Jak piszą Józef Zegar i Barbara Chmielewska, wieś staje się pożądanym miejscem do życia. Poprawa poziomu i jakości życia mieszkańców wsi, zdaniem autorów raportu, pokazuje poprawę poziomu i struktura wydatków gospodarstw domowych.