W Polsce uprawia się wiele różnych odmian zbóż. Każde z nich ma inne właściwości i są uprawiane w innym celu. Kiedy są gotowe do żniw?
Jęczmień
W Polsce najczęściej uprawia się jęczmień jary. Występuje on także w formie ozimej, ale jest ona mało popularna w Polsce, głównie z powodu swojej słabej odporności na mróz w porównaniu z innymi rodzajami zbóż ozimych. Jęczmień ozimy sieje się między 10 a 25 września, a zbiór przypada na drugą połowę lipca. Wysiew jęczmienia jarego odbywa się w drugiej połowie marca, a zbiory przypadają na sierpień.
Owies
Owies to zboże jare i ozime, ale ze względu na klimat występujący w Polsce dużo większą popularnością cieszy się forma jara owsa. Owies jest dość odporny na przymrozki, z tego powodu powinien być on siany jak najwcześniej. Nie ma wyznaczonego sztywnego terminu siewu, ale najczęściej jest to 15 marca – 10 kwietnia. Warto zasiać go jednak jak najwcześniej, po obeschnięciu ziemi, ponieważ przesunięcie tego terminu może spowodować znaczne straty w plonie końcowym. Okres zbiorów owsa przypada na trzecią dekadę lipca i trwa zazwyczaj do drugiej dekady sierpnia.
Pszenica
Pszenica jest również zbożem jarym i ozimym. Pszenicę jarą wysiewa się w trzeciej dekadzie marca i pierwszej dekadzie kwietnia, pszenicę ozimą – w drugiej i trzeciej dekadzie września. Okres zbioru tych form pszenicy jest bardzo podobny i zależy od dojrzałości ziarna, można przyjąć, że jest to późne lato.
Żyto
Żyto ma niewielkie wymagania glebowe. Wysiew żyta ozimego przypada na drugą i trzecią dekadę września, a żyta jarego na trzecią dekadę marca i pierwszą dekadę kwietnia. Żniwa odbywają się, gdy zboże osiągnie fazę dojrzałości BBCH 89 i wilgotność ziarna na poziomie 14-15 proc.
Pszenżyto
Pszenżyto to zboże, które powstaje w wyniku zapylenia pszenicy żytem. Posiada cechy charakterystyczne dla obu tych zbóż. Siew pszenżyta ozimego przypada na trzy jesienne terminy: wczesny to 50-60 dni wegetacji jesienią, optymalny to 40-50 dni i późny – 30-40 dni. Pszenżyto jare sieje się w trzeciej dekadzie marca i pierwszej dekadzie kwietnia. Zbiór odbywa się przy pełnej dojrzałości i wilgotności ziarna 14-15 proc.