Do potraw ciężkostrawnych, dań z dziczyzny i drobiu oraz sosów, marynat, gulaszu, bigosu, pasztetów czy zasmażanej kapusty – jałowiec jest bardzo ceniony ze względu na łagodny, lekko gorzkawy i korzenny smak oraz silny aromat. Ma także szerokie zastosowanie dla zdrowia.
Jagody jałowca, pomimo lekko gorzkawego smaku jest także doskonałym uzupełnieniem deserów owocowych. Lubią w daniach towarzystwo innych przypraw, jak m.in. tymianku, ziela angielskiego czy oregano oraz majeranku.
Jak informują leśnicy, jałowiec występuje dziko na niemal całej półkuli północnej. Ma bardzo wiele odmian. W krajach Europy Południowej jest rośliną hodowlaną i służy również jako roślina ozdobna. W Polsce rośnie na glebach piaszczystych i suchych, na jałowych nieużytkach, w miejscach słonecznych.
Owoce jałowca są cenione w kuchni. Pobudzają apetyt, mają korzenny, żywiczny i balsamiczny aromat. Zaleca się używania ich do potraw ciężkostrawnych i tłustych. Stosuje się do mięs – przede wszystkim do dziczyzny i dzikiego ptactwa. W dymie z drewna jałowca wędzi się ryby i wędliny.
Szyszkojagodom, czyli mięsistym granatowym owocom, przypisuje się wiele właściwości leczniczych. Między innymi działanie moczopędne i bakteriobójcze. Napar z owoców jałowca działa też rozgrzewająco przy przeziębieniach. Jałowiec usprawnia pracę układu trawiennego, wspomaga także pracę wątroby i wykazuje działanie przeciwbólowe. Ale uwaga! Należy go jednak dozować ostrożnie, ponieważ nadmierne spożycie może działać drażniąco na nerki i wątrobę.
Owoce jałowca zbiera się późną jesienią i zimą, rozkładając pod krzakami czyste płachty i otrzepując gałęzie.