Proste, popularne składniki i łatwy sposób przygotowania, a jednak sałatka jarzynowa z majonezem króluje podczas każdych świąt na polskich stołach. Dlaczego i w czym tkwi jej tajemnica?
Gotowane warzywa pokrojone w małą równą kostkę wymieszane z majonezem pojawiają się na naszych stołach, na każde Boże Narodzenie, Wielkanoc czy w inne święta. To uniwersalne danie ma od lat bardzo wielu zwolenników.
Tradycyjna sałatka jarzynowa pojawiła się w Polsce w okresie międzywojennym XX wieku. Początkowo pod tą nazwą kryła się prosta sałatka ziemniaczana, ale z czasem zaczęto ją wzbogać o inne, tanie i łatwo dostępne warzywa, takie jak marchewka, groszek czy ogórki kiszone.
To bodaj najpopularniejsza sałatka w Polsce, ale jak to bywa z popularnymi daniami, ma wiele wersji: z jabłkiem lub bez, z groszkiem mrożonym lub z puszki, z majonezem, śmietaną albo musztardą, z jajkiem lub bez, z dodatkiem cebuli lub bez niej. Swoje trumfy święciła w czasach PRL-u. W latach 70. i 80. XX wieku była dostępna w każdym barze. Skąd pochodzi i czy jej receptura wymyślona została przez Polaków?
Sałatka jarzynowa pochodzi z Rosji, a jej obecna receptura znacznie różni się od pierwotnej. Historia popularnej sałatki jest długa i dość skomplikowana. Autorem przepisu na sałatkę jarzynową był Lucien Olivier, właściciel i szef kuchni moskiewskiej restauracji Hermitage. W skład popularnej sałatki nazwanej nazwiskiem jej twórcy wchodziły: ozorki, kapary, sałata, kawior, pikle, jarząbki i tajemniczy sos; jednak przepis na ów sos Olivier zabrał ze sobą do grobu.
Pod koniec XIX wieku rosyjscy arystokraci, którzy zajadali się „sałatką Olivier”. Gdy z powodów politycznych trafili na wygnanie, spopularyzowali ją w Europie. Dziś w niektórych regionach Rosji do gotowanych warzyw dodaje się śledzie i buraczki, a w Hiszpanii – tuńczyka. Z czasem dotarła też i do Polski, a różnorodność warzyw zastąpiły warzywa korzeniowe. Jedynym elementem łączącym wszystkie wersje sałatki jarzynowej jest majonez – nieodłączny składnik. Sałatka jarzynowa to obecnie jej najpopularniejsza nazwa. Jak ją przyrządzić?
Składniki: 4 ziemniaki, 6 marchewek, 2 pietruszki, kawałek selera (wielkości dużego ziemniaka), 2 kwaśne jabłka, 5-6 ogórków kiszonych, 5 jaj gotowanych na twardo, puszka groszku konserwowego, puszka kukurydzy, natka pietruszki, majonez, musztarda, sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania: Ugotuj na miękko ziemniaki, marchewkę, korzeń pietruszki, seler, a następnie odstaw do wystygnięcia i obierz. Ogórki kiszone i jabłka także obierz. Ugotowane i obrane warzywa, jabłka wraz z jajkami pokrój w równą kostkę, a natkę pietruszki posiekaj. Dodaj odcedzony groszek oraz kukurydzę i wszystko dokładnie wymieszaj. Majonez wymieszaj z łyżeczką musztardy i powstały sos połącz z pozostałymi składnikami. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem.