Owoce obok warzyw powinny stanowić podstawę naszej diety, rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. Warto wybierać sezonowe owoce, które jesienią kojarzą się przede wszystkim z soczystymi jabłkami. W produkcji jabłek na świecie Polska zajmuje trzecie miejsce na podium.
Jabłka od wielu lat są najczęściej uprawianym owocem w Polsce. Od 2016 do 2018 roku jabłka stanowiły 78 proc. wszystkich owoców zebranych w kraju. Ilość zebranych z upraw sadowniczych jabłek zwiększa się z roku na rok o kilka procent. W 2019 roku wyprodukowano według GUS-u 2,9 mln ton, w 2020 roku było to już 3,3 mln ton, a w 2021 roku produkcja jabłek w Polsce osiągnęła 4 mln ton. Także rok 2022 nie odwrócił trendu, a produkcja tych owoców wyniosła 4,2 mln ton. Na podsumowanie plonów w roku 2023 trzeba jeszcze poczekać.
Produkcja jabłek na świecie zdominowana jest przez Chiny. Zaraz za nimi, na miejscu drugim pod względem wielkości produkcji plasują się Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Polska zajmuje trzecie miejsce na podium. Jakie działania powinni podejmować plantatorzy, aby utrzymać lub poprawić ten wynik? Należy szukać rozwiązań na bieżące problemy z produkcją i szukać nowych rynków zbytu.
Jabłka mają niezwykle szerokie zastosowanie kulinarne, a oprócz tego są cennym dla zdrowia źródłem wielu substancji odżywczych. Jakie korzyści wynikają ze spożywania jabłek?
Jabłka cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów głównie dlatego, że są powszechnie dostępne przez cały rok i stosunkowo tanie. Ale nie można pominąć ich walorów smakowych. Są soczyste i w zależności od odmiany moją słodki lub kwaskowy smak. Dzięki wysokiej zawartości substancji odżywczych mają istotny wpływ na zdrowie.
Dostarczają m.in. witamin: np. C, E, kwasu foliowego, B6, składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, azot, mangan, miedź oraz błonnika pokarmowego i cukrów prostych – głównie sacharozy i fruktozy. W składzie zawierają substancje o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, kwasy organiczne i garbniki.
Owoce są bardzo ważnym składnikiem diety i co udowodniono, wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jabłka odgrywają istotną rolę w profilaktyce wielu schorzeń, jak np. choroby układu krążenia, cukrzycy i niektórych nowotworów. Sprzyjają też utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jabłka wspierają również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego oraz dobrze wpływają na trawienie.
Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, każdego dnia należy jeść przynajmniej 400 gramów warzyw i owoców, z czego ¼ tej puli powinny stanowić owoce. Zaleca się, aby codziennie w naszym menu uwzględnić 1-2 porcje owoców, przy czym za jedną porcję uznaje się np. dwie śliwki, pół szklanki dowolnych owoców jagodowych czy jedno jabłko.
Jabłka to owoce o niskiej wartości energetycznej, a wysokiej wartości odżywczej. Średniej wielkości jabłko dostarcza około 80 kcal.