Rabarbar ogrodowy to bylina z mocno rozwiniętym systemem korzeniowym. Ma małe wymagania cieplne i jest raczej odporny na wymarzanie, dlatego może być uprawiany na terenie całej Polski. Jesień to najlepszy czas na założenie plantacji.
Rabarbar, inaczej rzewień, to popularna roślina o charakterystycznych liściach i kwaśnym smaku, która często gości na naszych stołach jako dodatek do ciast i deserów. Pochodzi z Azji Środkowej, ale bardzo dobrze rośnie też w naszym klimacie. Jest byliną wieloletnią, która na jednym miejscu może rosnąć nawet kilkanaście lat. Osiąga wysokość około 100 cm, lecz z biegiem lat bardzo się rozrasta i potrzebuje dużo miejsca.
Liście rabarbaru znoszą spadki temperatury nawet do -3°C. Rabarbar dobrze znosi zacienienie, ale posadzony na stanowisku nasłonecznionym wcześniej zaczyna plonowanie i ma grubsze ogonki liściowe. Rabarbar ma duże wymagania wodne. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego pH 5,7-7,0 – informuje Małgorzata Miłek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Jak założyć plantację rabarbaru? – Przed założeniem plantacji pole trzeba dokładnie oczyścić i uwolnić od chwastów wieloletnich. Z uwagi na głęboki system korzeniowy rabarbaru należy wykonać głęboką orkę 25-30 cm. Do nawożenia można użyć nawozów zielonych, które przyorzemy lub obornika w ilości 40 ton na ha. W zależności od zasobności gleby stosuje się nawożenie mineralne: 50-80 kg na ha N, 30-50 kg na ha P2O5, 100-170 kg na ha K2O. Nawożenie mineralne powinno być stosowane w oparciu o wcześniej wykonaną analizę chemiczną gleby – wyjaśnia Małgorzata Miłek.
Rabarbar można też rozmnażać zarówno wegetatywnie, przez podział karp, jak i generatywnie z nasion, a także w kulturach „in vitro”. W naszych warunkach rabarbar najczęściej rozmnażany jest wegetatywnie, a najlepszym terminem sadzenia karp jest jesień – koniec września i początek października.
– Jesienne sadzenie rabarbaru jest korzystniejsze od wiosennego z uwagi na lepsze wykształcanie masy wegetatywnej i większe plony w roku następnym. Sposoby sadzenia rabarbaru są uzależnione od sposobu uprawy. Rozstawa roślin uzależniona jest od kilku czynników m.in. od odmiany, żyzności gleby i rodzaju stosowanych maszyn do uprawy rabarbaru. Najczęściej karpy rabarbaru sadzi się w rozstawie 1 x 1 m, a odmiany silnie rosnące w rozstawie 1,25 x 1,25 m. Sadzonki rabarbaru sadzi się za pomocą łopaty, umieszczając je na takiej głębokości, aby pąki liściowe znajdowały się tuż pod powierzchnią gleby 2-3 cm – wyjaśnia ekspert.
Przy sadzeniu większych plantacji rabarbaru wykorzystuje się sadzarki do kapustyKapusta (Brassica L.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny ... More lub innych roślin. Na obsadzenie 1 ha należy zabezpieczyć około 6000 szt. sadzonek zakładając, że rozstawa przy sadzeniu będzie wynosiła 2 x 1 m.
Uwaga! Rabarbar może być trujący. Zawiera szczawiany, które odkładają się nerkach w postaci kamieni. Znane są przypadki poważnych zatruć, włącznie ze śmiercią, po spożyciu nadmiernej ilości rabarbaru. Herbatki z korzenia rabarbaru mają działanie przeczyszczające i należy je spożywać z umiarem.