Lato ta czas na kiszenie ogórków. Do wykonania domowym sposobem zdrowej i smacznej kiszonki wystarczy zaledwie kilka składników. A że w tym roku dojrzewają wcześniej niż zwykle już można smak tradycyjnych ogórków kiszonych można już zamykać w słoikach.
W przydomowych ogrodach i na działkach w ty mroku ogórki pojawiły się trochę wcześniej niż zwykle.
– Pierwsze zrywałem już pod koniec czerwca, co dawno się już nie zdarzało. Od tej pory systematycznie pojawiają się na krzaczkach. W ogrodzie mam też koper i czosnek, a więc podstawowe składniki potrzebne do wykonania kiszonych ogórków. Codziennie robię po kilka słoików. Na zimę będą, jak znalazł – mówi Zdzisław Achtelik, ogrodnik z doświadczeniem i działkową pasją.
Witamina K, C, E, witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak cynk, magnez, miedź, mangan, potas, sód, fluor, fosfor i naturalne przeciwutleniacze – takie bogactwo dla zdrowia zawierają kiszone, czyli sfermentowane ogórki.
Warto na stałe włączyć je do diety, ponieważ pozytywnie wpływają na układ pokarmowy o odpornościowy obniżają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci, zapobiegają anemii. Ogórki kiszone są produktem niskokalorycznym dzięki czemu są polecane dla osób odchudzających się.
Trzeba jednak pamiętać, że oprócz prozdrowotnych właściwości, są też źródłem sodu, dlatego osoby z nadciśnieniem tętniczym ich spożycie powinny ograniczyć osoby z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto spożywanie ogórków kiszonych jest niewskazane u osób z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego oraz cierpiących na wrzody żołądka.